SharePoint Nedir ? SharePoint Ne İşe Yarar ?

Öncelikle çok basmakalıp bir şekilde nedir sorusuna sözlük gibi cevap vereceğim ardından kullanan için gerçekten SharePoint nedir gibi sorulara cevap verecek ve SharePoint ne işe yarar kullanıcıya ne gibi faydaları dokunan bir sistemdir bundan bahsedeceğim.

SharePoint Nedir ?

SharePoint Microsoft’un geliştirdiği şirket için (local / intranet) döküman değişimi ve döküman versiyonlarının takibini sağlayan bir hizmettir. Web tabanlı olan bu uygulama haliyle bir tarayıcı üzerinden kullanılmaktadır. İşin temelinde şirket çalışanlarına parola ile korunmuş bulutta ortak bir alan verir. Bu ortak alan üzerinde çalışanlar belgelerini oluşturup düzenleyebilmektedir. Tüm belgelere erişim yetki bazlı verilebilmektedir ve belgeler versiyon takibi sistemi ile depolanmaktadır.

SharePoint Microsoft tarafından 2001 yılından beri geliştirilmekte olan ve özellikle de 2007 yılından sonraki sürümü ile bir popülerliğe ulaşan uygulamadır. Bunun başlıca nedeni 2007 yılında Microsoft’un stratejik bir kararı ile SharePoint, Microsoft Office ürünleri ailesine katılmıştır.

SharePoint’i tek bir yazılım gibi tanımlamak çok yanlış olacaktır, içerisinde birden fazla yazılımın barındırıldığı bir platform bir uygulama paketi şeklinde tanımlamak daha doğru olacaktır.

SharePoint Neden Kullanılmalıdır ?

SharePoint, Microsoft yazılımcıları tarafından oluşturulmuş olan ve yıllardır bir gelişme sürecinde olan (hala gelişiyor) bir uygulama paketidir. Sizin oluşturacağınız yazılımcılar ile bu kadar kusursuz bir uygulama paketi oluşturmanız size çok zaman kaybettirecektir. Kaybettiğiniz bu zaman diliminde SharePoint daha da gelişmiş olacak ve siz ekonomik olarak çok zarara girmiş olacaksınız.

Diyelim ki zamanınız ve maddi sıkıntılarınız hiç yok bunlardan kaynak olarak sizde sınırsız miktarda var. Bu sefer de size şunu söyleyebilirim siz bu şekilde bir uygulama paketi hazırlarken kullanıcı yönetimi, istek yönetimi, sunucu yönetimi vs… gibi konuları düşünerek kendinizi yormak yerine neden bunları es geçerek koordinasyon mantığını geliştirme ve onu iyileştirme mantığını direk düşünmeyesiniz ki ?

Amerika’yı yeniden keşfetmeye gerek var mı ?

SharePoint Ne İşe Yarar ?

Döküman Yönetimi: Tek bir arayüz ile yetki dahilinde kolayca arama işlemi yapabilirsiniz. Gelişmiş indeksleme ve arama kapasitesi ile versiyon takipli dökümanlarınızı yönetebilirsiniz.

SharePoint ile şirketlerinin web sitelerini internete sunan firmalar bile vardır. Uzun lafın kısası SharePoint çok gelişmiş ve başarılı bir araçtır. Bu aracın ne yapabileceği tamamen sizin sınırlarınıza kalmıştır.

SharePoint kullanarak Microsoft uygulamaları üzerinden oluşturmuş olduğunuz tüm evrak ve belgeler kullanıcılar arasında paylaşılabilmektedir. Oluşturulan dökümanların kullanıma açılması ve diğer cihazlara aktarılması için fazladan işlem yapmadan bunu yetki bazında tanımlayabilirsiniz.

SharePoint sizin ve belgelerinizin güvenliğini önemsemektedir. Herhangi bir saldırıya karşı belgeleriniz koruma altındadır. Evraklarınızın silinmesi ya da kaybolması gibi risklere karşı belge kurtarma sistemi ile belgelerinizi kurtarabilirsiniz.

Eş yazma özelliği sayesinde aynı belge üzerinde birden fazla kullanıcının çalışmasına izin verilmektedir. Evraklar üzerinde değişiklik yapıldıkça otomatik evraklar güncel sürüme her cihazda kayıt edilmektedir.

SharePoint

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir