10. Nesil iPad Özellikleri ve Yeni iPad Çıkış Tarihi Ne Zaman ?

Önümüzdeki 1.5 aylık süreç içerisinde 10. nesil iPad tanıtılacak. iPad Pro ve iPad Air modellerinin altına konumlanacak bu modelin özellikleri henüz resmi bir şekilde açıklanmadı. Ancak bir çok sızıntı ile 2023 iPad modelinin özellikleri belli oldu sayılır. Sızıntılara göre yeni iPad modeli yeni bir tasarım ile geliyor.

Bildiğiniz üzere iPad Air modeli yeni neslinde M1 çipe kavuştu. Bu cihazın da iPad Air modelinden daha düşük seviye olduğunu hatırlarsak cihaz M1 ile gelmeyecek diyebiliriz. Piyasadaki iPad Pro M1’li, iPad Air M1’liyken normal iPad M1 ile gelemez. Muhtemelen iPhone 12 serisi ve iPad Air 4 modellerinden bildiğimiz A14 Bionic çip ile gelecektir. Çok yüksek olasılıkla yeni iPad 4 GB RAM ile gelecektir. Ancak iPad OS 16’de multitasking iyileştirmeleri bahanesiyle 6 ile gelir mi bilemiyorum.

A14 Bionic çip sayesinde yeni model 5G desteği ile gelecektir. Tabi ülkemizdeki iPad modellerinin bir çoğunun sim kartsız model olduğunu düşünürsek, büyük bir kesmi bu güncelleme etkilemeyecektir.

10. Nesil iPad Özellikleri

iPad üzerinde bulunan Lightning portuna veda edeceğiz. Bir süredir iPad Pro modellerinde USB Type-C girişi bulunuyor. Bence bu port cihazın 1 adım daha bilgisayar kullanımına yaklaşmasına sebep oldu. Mükemmel aksesuarları tam uyumlu bir şekilde iPad Pro cihazlarında kullanabiliyoruz.

Sızan görsellere ve render çalışmalarına göre cihaz karşımıza yeni bir tasarım ile gelecek. iPhone 11 serisinden 12’ye geçişte olduğu gibi çok daha dik köşeler ile cihaz gelecek. Tasarım görsellerine bakarak cihazın biraz inceldiğini düşünüyorum ama yanılıyor da olabilirim. Kamera tasarımında ise iPhone X ve iPhone Xs serisindeki gibi bir kamera çıkıntısı görüyorum.

Ekran teknolojisinde bir değişiklik olmayacaktır. Eğer ekranda bir ilerlemeye gidilirse bu karşımıza ekstra maliyet olacak çıkacaktır. Ancak 10.2 inç büyüklüğündeki ekran bir çok kaynağa göre 10.5 inç boyutuna ulaşacak. Bakalım, göreceğiz.

32 GB dahili hafıza seçeneği olacağını düşünmüyorum. 64 GB ve 256 GB depolama seçenekleri 10. nesil iPad modelinde olacak diye düşünüyorum.

iPad OS 16 ile beraber gelir bu cihaz 🙂

Video

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir