Yeni Nesil Hot Hatchback Peugeot 308 R Tanıtıldı

Fransızlar kimine göre iyi otomobiller yapamıyor olsalar da şu bir gerçek Fransızlar çok iyi hot hatch modeller yapıyor. Bunlara bir çok örnek tarihte bulunuyor. Örneğin 205 GTi, Clio Cup, 306 Rallye… İşte bu modellere bir yenisi eklendi. Karşınızda Peugeot 308 R !

Bu model 308 GTi üzerine temellendirilmiş olsa da asla bu bir 308 GTi demeyin. Her ikisi de farklı modeller. Gücünü dört tekerleğe de aktarabilen bu mdeol 3 farklı motor, 2 farklı enerji kaynağı ile Fransız üreticinin motor teknolojilerinde ulaştığı güncel noktayı temsil ediyor.

Peugeot 308 R Özellikleri

Bu model yapısı gereği performanslı, ekonomik ve güvenlikli. Bu 3 sıfat bir arada bulunabiliyor bu modelde evet. Otomobilin dengeli yapısı hangi kaynağa baksam ön plana çıkartılıyor. EMP2 platformunun bu durumda büyük faydası var. Otomobilin ağırlığının %60’ı ön tarafta %40’ı ise arkada olacak şekilde yani %50-50 ideal ağırlık dengesine çok yakın bir otomobil. Peugeot Sport mühendisleri ağırlığı dengelemek için yakıt deposunu bagaja, elektrik motorlarını da tabana yetleştirmişler.

Ön aksta elektrikli motorla desteklenen Torsen sınırlı kaydırmalı diferansiyel bulunuyor. Ön süspansiyonu ve montaj noktaları yeniden tasarlanmış, yayları amortisörleri ve viraj denge çubukları güçlendirilmiş. Tüm bunlarla çok iyi yol tutan bir makine ortaya çıkmış.

1.6 litre turbo benzinli motor bu arabada 270 beygir güç üretiyor. Bu motor ile birlikte özellikle vites geçişlerinde devreye giren elektrik motoru 115 beygir üretiyor. 2. elektrik motoru ise arka aksta bulunuyor. Bunun sayesinde de otomobil 4 çeker gibi davranabiliyor ve bu elektrik motoru da 115 beygir üretebiliyor. Toplamda bu otomobil 500 beygir güç ve 700 nm tork üretebiliyor. 0-100 hızlanmasını ise 4 saniyede tamamlıyor.

80 mm genişletilmiş tekerlek izleri üzerine oturan 235/35 R19 lastiklerle yere oturan otomobil tahmin edeceğiniz üzere güncel sürüm iCocpit’e sahip. Aynı zamanda otomobil sürüş modlarına da sahip. 4 farklı sürüş modu bu otomobilde bulunuyor. Otomobil hayatına ZEV mode’da başlıyor. 115 beygirlik arka elektrik motoruyla ilerliyor ancak diğer elektrikli motorunun takviyesi ile 170 beygir üretebiliyor. 100 kilometre hıza kadar otomobil ilerleyebiliyor. Akü şarjı yeterli değilse veya orta konsolda bulunan tuşla ikinci moda araç geçebiliyor. Yol modunda otomobil 300 beygire kavuşabiliyor. Bu da benzinli motoru ve arkadaki elektrikli motorunun 30 beygir üretmesi ile oluyor. Sport modda ise araç 400 beygir üretebiliyor. Arka elektrikli motor 115 beygir, ön elektrikli motor 15 ve benzinli motor da 270 beygir üretebiliyor. Hot Lap modu ise ortalığın yandığı kısım. İşte 500 beygir güç ve 730 nm tork şovunu burada yapıyor.

Video

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir