Amarok Ve Touareg Dedesi Volkswagen AAC Konsept

Bu yazıda hepimizin bildiği modellerin dedesi sayılan unutulmuş bir konsept modeli konuşacağız. Bu konsept model Volkswagen Amarok ve Tourag modellerinin dedesi olarak kabul edilir. Volkswagen’in bu modeli Volkswagen AAC yani Advanced Activity Concept olarak isimlendirilmiş. Gelişmiş Etkinlik Konsepti olarak Türkçe’ye çevirsek yanlış olmaz diye düşünüyorum. 

2000 Detroit Motor Show’da lanse edilen bu konsept model birinci nesil Tourag’in tasarımını taşıyor. Tam olmasa da onun tasarımıdır. Touareg de bu modelden 2 yıl sonra lanse edildi. Aslında bu ön yüz tasarımı bana Skoda Superb’i de biraz andırdı. O da bu modelin akrabası zaten yabancı değil. Arka far grubunda da bir Bentley havası var. Havalı kapıları tabiki Opel Zafirayı değil Rolls Royce modellerini hatırlatıyor. Arka koltuklar hariç iç mekan karşımıza çok benzer bir şekilde Vw Touareg ve Pheaton’da geldi zaten. Pheaton ile ilgili bir video da kanalda bulunuyor. Bu videoyu da izlemenizi öneririm. 

Tek kapı kamyonet model markanın lüks suvsi olarak karşımıza geldi. O dönemlerde de bu şekilde prestijli ve lüks tek kapı kamyonetler de pek yoktu. İşte pazar neyi isterse neye talep ederse modeller de ona göre karşımıza geliyor. Tabi karşımıza gelirken bazı değişimler de ister istemez oldu. Bu konsept model havalı süspansiyon sistemine sahip. 6 ileri manuel şanzıman ile gücünü 4 tekere birden aktarıyor. Güç mü 5.000 cclik V10 tdi motor çift turbosu sayesinde bu araba için yaklaşık 313 beygir güç ve 750 newton metre de tork üretebiliyordu. Rakamlar gerçekten çok yukarıda. 

Volkswagen AAC Özellikleri

Havalı süspansiyon 3 kademeli olarak çalışıyordu. En alçak ve en yüksek konum arasında 110 milimetrelik bir fark bulunuyordu. Arabanın hedefi zorlu arazi şartlarında başarılı olabilmekti. 19 inç büyüklüğünde Pirelli Scorpion adlı arazi lastikleri ve bolca gövde altı koruma ile donatılmıştı. Arkada kullanılan denge çubuğu ile pick-up’ın rijitliğini arttırılmıştı. 

Siz bu konsept modeli nasıl buldunuz? Amarok tasarımını bu şekilde oval çizgiler ile mi görmeyi tercih ederdiniz? Yorumlarınızı belirtmekten çekinmeyin ve bu tarz araba videolarını kaçırmamak in kanala abone olup çanı açabilirsiniz. 

Volkswagen Pheaton

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir