Yeni Fiat Doblo Tanıtıldı Türkiye’de Üretilmeyecek

Eniştelerimizin vaz geçemediği Fiat Doblo artık eskisi kadar Türk olmayacak. Türk otomotiv tarihinin ve sanayinin en önemli kilometre taşlarından biri olan ve sadece Türkiye’de üretilen ilk model olan Fiat Doblo ülkemize veda ediyor. 23 yılın ardından artık yeni Fiat Doblo ülkemizde üretilmeyecek.

FCA ve PSA birleşerek bilerek Stellantis markasını doğurmuştu. Bu konuyla ilgili geniş kapsamlı bir video var. Bu videoyu izlemenizi öneririm. Stellantis bünyesindeki Doblo artık ülkemizde üretilmeyecek. 2 milyondan fazla Doblo üreten Tofaş, geçtiğimiz yıl toplam üretimin yüzde 35’ine yakınını Doblo’ya ayırmıştı. Bu sebepten dolayı Doblo’nun gidişi ülkemizin ekonomisi, sanayisi ve otomotiv endüstrisi için çok kötü bir haber.

Bu habera Doblo cephesinden bakarsak yeni Fiat Doblo, PSA’nın EMP2 platformu üzerinde yükselecek. Bu da Peugeot Rifter, Opel Combo, Citroen Berlingo ve Toyota Proace City ile benzerlik gösterecek demek oluyor. Bu benzerlik modele olumlu yönde yansıyacak. Kesinlikle Doblo artık çok daha iyi yol tutuşuna, daha kaliteli bir yapıya ve daha güvenlikli bir otomobil olması yönünde yansıyacaktır. Arabanın yükle hacmi genişlemiş, ses ve titreşim yalıtımında iyileştirmeler yapılmış.

Yeni Fiat Doblo Özellikleri

Bu kadar otomobil ile benzer parçaları taşıması modelin üretim maaliyetini azaltacaktır. Ancak bu yeni Doblo’nun daha ucuz olması anlamına gelmeyecek çünkü mevcutta yerli model olması sayesinde bir çok vergide avantajlı durumda olan Fiat Doblo bizim için artık İthal bir model olacak.

Yeni Fiat Doblo yürüyeni aksamı ile Peugeot Rifter olarak karşımıza çıkıyor. 1.5 dizel 110 ve 130 beygirlik motor seçenekleri, 1.2 puretech 100 beygirlik benzinli motor seçeneği ve çeşitli kombinasyonlarda EAT otomatik şanzıman seçeneği ile tam bir Peugeot olarak karşımıza çıkıyor.

Aynı zamanda tam elektrikli bir Doblo da var. E-Doblo olarak isimlendirilen bu model WLTP standartlarına göre 280 km gibi düşük bir menzile sahip. Toplam 136 beygir güç ve 260 nm torka sahip model 50 kw saatlik batarya ile geliyor. Bu otomobilin son hızı ise saatte 130 kilometre olarak açıklanmış.

Araç içerisinde sihirli ayna adı verilen 5 inçlik bir dikiz aynası bulunuyor. Bu ekran ile kör nokta sorununun önüne geçilmek istenmiş. Bakalım enişteler bu ekranı sevecekler mi?

Panoramik cam tavanı, 8 inçlik bilgi eğlence ekranı, 180 derece kamera sistemi, sürüş modları, aktif güvenlik sistemleri gibi bir çok özellik Dobloya da gelmiş gözüküyor. Baş üstü göstergesine kadar kavuşan Doblo gerçekten çağ atladı ama özgünlüğünü yitirdi.

Video

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir