Web Servis Nedir ? Web Servis Neden Kullanılır ?

Kullanmakta olduğumuz uygulamaların internet üzerinden haberleşmesinin bel kemiği olan web servis nedir ? Siz de uygulamanızın internet üzerinden diğer uygulamalar ile haberleşmesini sağlamak istiyorsanız muhtemelen Web Servis oluşturacaksınız demektir.

Web Servis Nedir ?

Web servisi genel anlamda açıklarsak farkı uygulamaların ağ üzerinden haberleşmesini sağlayan ve iletişimini standart bir XML/JSON vb. mesajlaşma sistemi kullanarak gerçekleştiren bir yazılım diyebiliriz. Web servislerde iletişim standart mesajlaşma sistemi kullanıldığından hangi dille yazıldığının bir önemi yoktur. Kısacası bize standart bir çıktı verir. Web servisler sadece veri iletişimi ile sınırlı kalmayıp uygulamaların işlevselliklerinin paylaşımında da rol alırlar.

Günümüzde uygulamaların bir web servisi katmanı bulunmaktadır. Bu katman üzerine bir ya da çoğunlukla birden fazla uygulama katmanı gelmektedir. Bu uygulamalar mobil uygulama, web sitesi ya da akıllı televizyon uygulaması olabilmektedir. Bu uygulamaların hepsi arkaplanda aynı servisleri kullanmaktadır.

Durumu daha iyi özetleyebilmek için hepimizin kullandığı bir uygulamayı ele almak istiyorum: E-devlet

E-Devlet bir web uygulaması olarak tek parça gibi duruyor ancak arka tarafta bir çok uygulama ile iletişime geçmektedir. E-Devlet üzerinden askerlik durum belgesi ya da adli sicil belgesi alabiliyorsunuz. Aslında siz E-Devlet uygulamasını kullanarak Askerlik Şubesinin web servisi yazılımını kullanarak şubenin veritabanından bir belge alıyorsunuz.

Aynı durum adli sicil belgesi için de geçerlidir. Adalet Bakanlığı’nın web servisine E-Devlet uygulamasını kullanarak bir istekte bulunuyorsunuz ve bu isteğinize cevap sizin istemiş olduğunuz belge olarak geliyor.

Uygulamanızın diğer uygulamalar ile haberleşmesini istediğinizde uygulamanızın kodlarını vermenize gerek yoktur. Uygulamanızı veri havuzu üzerinde çalışan bir web servisi oluşturabilirsiniz. Bu web servisi sizin belirlemiş olduğunuz kurallar çerçevesinde çalışacaktır. Bu sayede uygulamanızın veri havuzundan direk bağlantı vermek yerine daha güvenli bir şekilde web servis üzerinden belli kurallara göre gelen isteklere cevap vermiş olursunuz.

Web Servis Çeşitleri Nelerdir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir