İyi Seneler – 2019 Yılında Türkiyede Neler Oldu ?

2019 yılının son saatlerini yaşadığımız şu anlarda kısa bir şekilde 2019 bize neler getirdi bir bakalım istedim. 2019 yılında Türkiyede neler oldu ? Teknoloji, araba ve genel ülke gündeminde neler gördük neler yaşandı bir gözden geçirelim.

2019 Yılında Türkiyede Neler Oldu ?

Mobil Teknoloji

Akıllı cep telefonları kamera konusunda altın çağını yaşadı diyebilirim. Bir akıllı cep telefonunda bir çok lens görmeye alıştık. Bu duruma Nokia’nın bal peteği gibi cihazlar ile ön yargılı yaklaşmıştık ancak artık alıştık. Akıllı cep telefonu ekran tasarımlarında çentikler hayatımıza girdi.

nokia 9

Kesinlikle bu yıl Huawei’in yılı oldu. Ülkemizde 2 adet mağaza açtı ve Oppo gibi markalar Huawei sayesinde Türkiye pazarına giriş yaptılar ve pazar paylarını arttırdılar. Halkımız artık bu markalara Çin malı onu bırak demek yerine onları önerir oldu.

Araba

Otomobil üreticileri geçen yıl olduğu gibi bu yıl da SUV segmentindeki yatırımlarını arttırdılar. Tesla Cybertruck tanıtıldı ve tasarımı ile büyük bir dikkati üzerine çekti. Ford ve Volkswagen gibi markalar otonom ve elektrikli arabalar için çalışmalarını arttırdı.

tesla cybertruck

Maalesef motor sporları daha da sıkıcı bir hale geldi. Citroen bile WRC‘den çekildi, gerisini siz düşünün…

yerli suv

Ülkemizdeki yerli ve milli araba girişiminin ilk konsept modelleri tanıtıldı. Bana göre lansman çok başarılı değildi bunun sebeplerini bu yazıda açıkladım. Bu konu hakkındaki yorumlarımı okumak için bu bağlantıyı kullanabilirsiniz.

Bilgisayar

Bilgisayar donanımları konusunda AMD firması en başarılı yılını yaşadı. Ryzen 3 ile birlikte AMD yılın tercih edilen işlemci markası oldu.

Dijital Servisler

Ülkemizde ve dünyada üyelik sistemine dayanan dijital servislerin kabul gördüğü bir yıl diyebilirim. Hemen hemen artık herkes aylık gelirinin belli bir kısmını Spotify ve Netflix gibi dijital servislere sorgusuz sualsiz veriyor.

google uygulamaları

Google servisleri ile büyük 2 kriz yaşandı. Bu krizlerden birisini Huawei yaşadı ve Google servisleri olmayan akıllı cep telefonu piyasaya çıkarttı. Ülkemizde KVKK cezası yüzünden Google Türkiye’den çekilecek gibi söylentiler dolaştı ve olayların Şubata ertelenen bir sürece dönüşmesini sağladı.

Maalesef 2019, kredi kartları ve kişisel bilgilerin internette başı boş bulunduğu ve sızdığı bir yıl oldu.

Teknotra yayın hayatına geri döndü ve Google Play Mağazası’nda yeni bir mobil uygulamaya kavuştu ve bu uygulamanın adım adım yazılmasını sitede paylaştı.

Ekonomi

Yılın sonuna doğru sıfır araba piyasası altın çağını yaşayamadı. Nedenini de bu yazıda açıklamıştım. 2019 yılı döviz kurları açısından oldukça hareketli oldu. 2019 başında 5.29 ₺ ile yeni yıla başlayan dolar 9 Mayıs’ta 6.16 ₺ ile rekor kırdı. 2019 yılını uğurlarken dolara 5.95 ₺ ile veda ediyoruz. 2019 yılı başında 6.06 ₺ ile yeni yıla başlayan Euro 9 Mayıs günü 6.91₺ ile rekor kırdı. 2019 yılını uğurlarken Euro kuruna 6.67 ₺ olarak veda ediyoruz. Tüm bu yüksek döviz kurları sayesinde başta teknolojik cihazlar ve arabaların fiyatları arttı. Yediğimiz soğan bile altın kadar kıymetli hale geldiği günler oldu. Artık üst seviye bir akıllı cep telefonu 10 ile 15 bin TL arası bir fiyata ve standart sıfır kilometre bir araba da 100.000 TL oldu !

2019 yılı asgari ücret zammı %15.34 olarak belirlendi. 2020 ₺’dan 2324 ₺’na yükseldi.

Siyaset

9 Ekim 2019 yılında ülkemizin doğu sınırında güvenliği sağlamak için Barış Pınarı harekatına başlandı. Bir çok mehmetçik şehit oldu ve hala tam bir sonuç alınamadı diyebilirim.

2019 yılının en çok tartışılan konularından bir diğeri ise Kanal İstanbul oldu. İstanbul Boğazına yerine geçecek yeni bir deniz ticaret yolu yapımı ile ilgili projenin tartışmaları başladı ve bu konu da hala tam bir sonuca varamadı.

Olaylı geçen ve 1 kez tekrarlanan İstanbul Seçimleri 25 yıl sonra AKP yönetiminden CHP yönetimine geçti.

Küresel ısınmada geri dönülemez noktayı geçtik ve ozon tabakasının büyük bir kısmında kendi kendine başlayan bir iyileşme süreci oldu.

Umarım hem ülkemiz hem de dünyamız için 2020 çok daha iyi bir yıl olur. Refah düzeylerimizin çok daha yukarı çıktığı, mutlu olduğunuz, daha sağlıklı olduğunuz ve hayatınızdaki kıymetli insanları kaybetmediğiniz bir yıl olmasını dileriz.

Onur Çakır & Onat Göksel & Ege Şenkul

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir