Renault Clio Sport V6 – Ortadan Motorlu Clio Özel Arabalar 38

Genel olarak Clio, uygun fiyatlı ve ekonomik bir otomobildir. Ülkemizde satın almayı diğer modellere göre bir nebze daha kolaydır. Bakım ve yürütme maliyeti anlamında ülkemiz şartları için en iyi modellerden birisidir. Taksicilerin ve filo kiralama şirketlerinin bu modeli tercih etmesinden zaten bu durum anlaşılıyor. Ancak Fransızlar zaman zaman yaptıkları gibi bir çılgınlık yapıp 2001 yılında sınırları aşan bir model tanıttılar bunu biliyor musunuz? O modelin adı Renault Clio Sport V6 !

Normal Clioların aksine bu otomobilin motoru önde kaputun altında değildir. Motor gücünü ön tekerleklere de iletmez. Çünkü bu arabanın motoru arabanın ortasında bulunmaktadır. Motora bagajdan erişebilirsiniz. Fransız markayı bilenlerin aklına hemen Renault R5 Turbo geldi değil mi? Evet, bu model onun 2001’deki hali denilebilir. Zaman zaman Renault, hatcback arabalarının motorunu alıp arkaya ya da ortaya koyarak eğlenceli modeller karşımıza çıkartıyor.

renault-r5-turbo
Renault R5 Turbo

Renault Clio Sport V6 Özellikleri

Bu otomobilin 3 adet versiyonu bulunmaktadır. Bu modeller yıllara göre kullanılan Clio modellerinden dolayı farklılaşmış gözükse de kendi aralarında çok fark vardır.

Clio V6 Trophy

Clio-V6-Trophy
Clio V6 Trophy

Serinin ilk modelidir. İlk olduğu için en özelidir. Bu model Fransa’da değil İsviçre’de TWR tarafından üretilmiştir. Bu model her ne kadar Renault logosu taşıyor olsa da TWR tarafından geliştirilmiştir. Bu modeli sokaklarda pek görebileceğinizi sanmıyorum çünkü bu model sadece yarış pistleri için üretilmiştir. Sadev sıralı şanzımana sahip olan bu model, tam takla kafesi ve magnezyum jantlara da sahiptir.

1998’de sonlanan Renault Sport Spyder Trophy modelinin yerine geliştirilen bu model Renault Laguna’da kullanılan 3 litrelik V6 benzinli motora sahiptir. Tabiki de bu motor bazı değişiklikler ile gelmişti. 307 nm tork ve 285 hp beygir güç üretebiliyordu. Bildiğim kadarıyla bu modelden toplamda 159 adet üretilmiştir.

Clio V6 Phase 1 (1. Faz)

Clio-V6-faz-1
Renault Clio Faz 1

Renault Sport tarafından Dieppe, Fransa’da tasarlanmış ve üretilmiştir. 1. faz gibi bu model de TWR tarafından geliştirilmiştir. İkinci nesil Clio’yu temel alan model temel aldığı modelle çok az sayıda ortak parçayı taşımaktaydı. Bu sefer bilrdiğimiz V6 motor 230 ps güç ve 300 nm tork üretebiliyordu. 0-100 km/h hızlanması 6.2 saniyedir. 235 km/h azami hızıdır.

Normal bir Clio’nun arka koltuklarının olduğu yerde artık motor bulunuyordu. V6 motorunun saf sesi hemen sürücü koltuğunun arkasındaydı. E tabi ister istemez motor biraz kabini ısıtıyordu. Kabin tasarımı ve dış görüntü size bir Clio gibi gelse de aynadan bakınca gördüğünüz havalandırma çıkışları ve V6 motorun sesiyle gücün arka tekerleklere gitmesi bu arabanın bir Clio olmadığını söylüyordu.

Bu modelden toplamda 1513 adet üretilmiştir.

Clio V6 Phase 2 (2. Faz)

Clio V6 faz 2
Renault Clio Faz 2

Bu model Renault tarafından üretilmiştir. Düşük dönüş çapı problem olsa da motor sesini duyduğunuzda bu problemi unutuyordunuz. Alfa Romeo 147 GTA ve Seat Leon Cupra R’dan daha güçlü olması sayesinde 2003 yılında dünyanın en güçnlü seri üretim hot hatch arabasıdır.

100 kilometrede ortalama 12 litre yakıt tüketen bu küçük otomobilin tükettiği her mililitre helaldir. 0-100 km/h hızlanması 5.9 saniyeye gerilemiş ve maksimum hız 250 km/h olmuştur. Donanım olarak yağmur sensörü, far sensörü, klima ve CD çalar standart olarak gelmekteydi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir