RCS Nedir ? RCS ve SMS Farkı Nelerdir ?

Bu güne kadar cep telefonlarımızda kullandığımız mesajlaşma servisi SMS (short message service) yerini artık RCS (rich message service)’e verecek gibi gözüküyor. Peki ama RCS nedir ? RCS ve SMS farkı nedir ?

SMS Nedir ?

Cep telefonları arasında 2. nesil operatör haberleşemelerinden beri (2G) kullanılmakta olan mesajlaşma servisidir. Kullanıcılar 160 karakter ile sınırlandırılmıştır. WhatsApp ve BBM gibi anlık mesajlaşma servisleri sonrasında eski popülerliğini kaybetmiş mesajlaşma servisidir.

RCS Nedir ?

Rich Message Service yani zengin mesajlaşma servisi olarak isimlendirilen servis günlük hayatta bir çoğumuzun aşina olduğu servislerle benzerlik göstermektedir. Telefonlardaki mesajlaşmanın geleceği olarak tabir edilen mesajlaşma servisi metin, yüksek çözünürlüklü resim ve videoların aynı zamanda da ses kayıtlarının gönderilebileceği bir mesajlaşma servisidir.

RCS ve SMS Farkı Nedir ?

Bu sorunun cevabını kendiniz de verebilirsiniz. Sadece soruyu biraz değiştirmek bunu yapmanızı sağlayacaktır. WhatsApp ve SMS arasındaki fark nedir ? RCS ile göndermiş olduğunuz mesajlar WhatsApp’ta bulunan özelliklere sahip olacaktır ve bunun yanında 3. parti bir uygulama kullanmadan akıllı cep telefonunuzun mesajlar uygulamasını kullanarak gönderdiğinizi düşünün.

Göndermiş olduğunuz mesajlarda okundu bilgisi, kullanıcının size yazıyor olduğunun bilgisi ve yüksek çözünürlükte multimedya gönderdiğinizi hayal edin.

Şu anda 3. parti uygulamalarla firmalar RCS hizmetini sadece kendi ekosistemindeki cihazlar için vermektedir. Buna bir örnek olarak iMessage verilebilir.

Operatörler uygulamaların SMS’in popülerliğini kayıp ettirmesinden pek memnun değiller. Bu sebepten dolayı yeni bir çalışmaya başladılar. Bu çalışma Türk operatörlerinin (Turkcell ve Türk Telekom) de arasında olduğu 55 operatör ve 11 telefon üreticisi (Alcatel, Asus, General Mobil, HTC, Lava, Lenova, LG, Huwai, Intex, Samsung, ZTE) ile yürütülmektedir. Hali hazırda bir çok akıllı cep telefonu RCS destekliyor.

Video

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir