Lancia Delta Integrale WRC Şampiyonu – Özel Arabalar 6

Ralli tarihinde adını eskilerin çok iyi bildiği o küçük hot hatch modelini sizlere anlatacağım. Lancia Delta Integrale bence markanın en başarılı 2 otomobilinden birisidir.

Araç tasarımı itibari ile tamamiyle bize 1980’leri yansıtmaktadır. 1979’un yılın otomobili seçilen bu araç o zamanlardan beri eskimeyen ve kendine baktıran çok tatlı bir hothatch tasarımına sahiptir.

2 litre büyüklüğünde 185 beygir ve 304 nm tork ile piyasaya çıkan bu araç zaman geçtikçe gücünü 215 beygir ve 314 nm torka çıkartmıştır. Bu motorlar 8 valf ve 16 valf olarak değişmektedir. Araba rakiplerinin aksine mekanik bir diferansiyel bulunmuyordu. Bunun yerine bir nebze daha kaymaya izin veren Torsen diferansiyel bulunuyor. Bu sayede mekanik diferansiyellerde fren esnasında da tekerleklerin kilitlenmesi probleminin önüne geçilmiştir.

Lancia Delta Integrale WRC Şampiyonu

Lancia Delta WRC Grup A yarışlarında 47 kez 1. oldu. 6 defa üst üste marka olarak Dünya Ralli Şampiyonu oldu. Bu başarıların yanından bir çok yerel ve uluslararası yarış dallarında araba 1. oldu. Zaten bu arabanın Türkiye piyasasına resmi distribitör ile gelmemiş olsa tanınıyor olması Ralli yarışlarındaki başarısından dolayıdır.

Arabanın resimlerde göründüğünden küçük bir yapısı bulunmaktadır. Bunun en büyük sebebi zorlu parkurlarda hızlı ve çevik olabilmesidir. Araba içerisindeki en ufak detay bile WRC için yapılmıştır.

Bu araba WRC başarısı ve hothatch tarihindeki unutulmaz yeri sayesinde özel arabalar listeme girmeyi başarıyor.

KAYNAK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir