iPhone Arka Plandaki Uygulamaları Yenile Nedir ?

iOS 7 ile birlikte hayatımıza giren arka plandaki uygulamaları yenile nedir ? Bu özellik ne işe yarar? Bu özelliği açtığımızda ne gibi dezavantajlar ile karşılaşmış oluruz? Bu özelliği kapatmak en doğrusu mudur? Hepsine bu videoda değindim.

iOS 7’den itibaren bu özellik hayatımızda dediğimden anlamışsınızdır. Bu özellik eski iPhonelar’ın da büyük bir çoğunluğunda bulunmaktadır. Bana kalırsa bu özellik eski iPhonelar’da daha kritiktir. Çünkü eski cihazların bataryaları ve işlem güçleri daha kısıtlı olduğu için onlarda kapatmak ya da açmak günlük kullanımda daha fazla performans farkı yaratacaktır.

Bu özelliği tam zamanlı açmak şarjınızın daha az dayanmasına sebep olacaktır. Uygulama sizin arka planda açık bıraktığınız uygulamaları belli aralıklarla yenilemektedir. Eğer bu özelliği açıp arka planda hiç açık uygulama bırakmazsanız şarjınıza olumsuz olan etkiyi minimalize edeceğinizi düşünüyorum. Fakat o durumda da bu özelliği açmanın ne anlamı var?

Arka Plandaki Uygulamaları Yenile Nedir ?

Arka plandaki tüm uygulamalarınızı kapatmadığınızı düşünelim. Açık kalan bu uygulamalardan birisi de Instagram uygulaması olsun. Instagram’da ana sayfayı açık bıraktığınızı var sayalım. Uygulamayı siz açtığınızda sizin için Instagram’ın ana sayfası yenilenmiş olarak gelecektir. Aşağı kaydırarak yapmış olduğunuz yenileme hareketini iPhone sizin için çoktan yapmıştır.

Bu özelliği açmak ya da kapatmak hiç bir şekilde bildirimlerinizi etkilemez. Her şekilde siz bildirimlerinizi almaya devam edersiniz.

Bu özelliği açmak şarjınızı olumsuz olarak etkileyecektir. Aynı zamanda hücresel veri üzerinden uygulamalarınız yenileneceği için hücresel veri planından internet de kullanacaksınız. Bu da hücresel veri planınızı olumsuz yönde etkileyecektir.

Bu özelliği kapatmak uygulamaları açtığınızda uygulamaların her zaman güncel veri ile açılmamasını sağlayacaktır. Uygulamayı açtığınızda listeyi aşağıya doğru kaydırarak uygulamayı yenilemeniz gerekecektir. Bu sizi pek etkileyen bir durum olmayabilir ancak Apple’a göre bu kötü bir iPhone kullanım deneyimi kullanıcılara sunuyormuş.

Bence bunun en iyi yolu özelliği sadece Wi-Fi üzerinde açık bırakmaktır. Wi-Fi her zaman hücresel veriye göre daha az şarj tüketir. Bu nedenle şarjınız daha uzun dayanırken aynı zamanda uygulamalrınız güncel veriler ile açılmış olur.

Eğer bu özelliği açacaksanız uygulama listesinden sizin için güncel olması çok önemli olmayan özellikleri kapatmanızı öneririm. Boş yere cihazınızı sizin için güncel olması çok önemli olmayan uygulamaları yenileyerek yormayın.

Video

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir