iOS 18 Göz Takibi ile iPhone Kontrolü Nasıl Yapılır ?

iOS 18 güncellemesi karşımıza bazı yeni erişebilirlik özellikleri ile geldi. Bu özelliklerden benim en çok merak ettiklerimden birisi de göz takibi ile iPhone kontrolü oldu. Gözlerimdeki kaymadan dolayı bu özelliğin başarılı bir şekilde çalışıp çalışmayacağından şüpheliydim. Aynı zamanda iPhone’u ya da iPad’i bir yere yaslayıp de gözlerimle kontrol etmek de hoş bir fikir olarak bana gelmişti. iOS 18 Göz Takibi hakkında bu yazıda biraz konuşalım.

Göz Takibi Nasıl Açılır ?

Bu özelliği iPhone’da kullanabilmek için ilk olarak iOS 18 güncellemesini yüklemiş olmanız gerekmektedir. iOS 18 güncellemesi ile ilgili detaylı bir video kanalda bulunmaktadır.

Ayarlar > Erişebilirlik > Göz Takibi menüsünü ve bu menü üzerinden ilgili özelliği açmanız gerekmektedir. Bu özelliği açtıktan sonra göz takibi için iPhone bir kalibrasyon işlemi yapmaktadır. Bu kalibrasyon işlemi sırasında ekranda bir kaç nokta göreceksiniz ve bu noktaları gözleriniz ile takip etmeyi deneyin.

iOS 18 Göz Takibi Uyarıları

Göz takip işlemi iPhone’un ön kamerası ile yapılmaktadır. Bu sebepten dolayı iPhone’un ön kamerasının çalıştığından ve önünün bir şey ile kapanmadığından emin olmanızı öneririm.

Çevrenizde yeterli miktarda aydınlatma olduğuna emin olun çünkü ön kameranın yüzünüzü net bir şekilde görmesi gerekmektedir.

Apple’ın önerisine göre iPhone dengeli bir yüzeyde olmalı ve yüzünüzden yarım metre uzakta olmalıdır.

Gözlemlerim

Benim gözlerim ile de göz takibi iPhone 15 Pro üzerinde başarılı çalışıyor. Nesneler ile etkileşime girebilmek için bir süre o nesneye odaklanmam gerekti. Assive Touch üzerinden iPhone’u kilitleme işlemlerimi de yapabildim. Açıkçası bu özelliği beğendim ve bu şekilde bir özelliğe ihtiyaç olduğunu da düşünüyordum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir