iOS 18 Güncellemesi Yüklemeden Önce İzleyin

WWDC 24 etkinliğinin başlamasının ardından Apple tarafından iOS 18 beta güncellemesi yayınlandı. Bu güncellemeyi iPhone’a kolaylıkla indirebiliyorsunuz. Ancak iOS 18 güncellemesi yüklemeden önce size bazı uyarılarım olacak. Bu videoda uyarılarımı paylaşayım.

Bu Bir Beta Güncellemedir

iOS 18 güncellemesi henüz geliştirme aşamasındadır. Tamamlanmış bir güncelleme değildir ve public beta sürümü henüz çıkmadı. Bu sebepten dolayı bu güncelleme içerisinde çok fazla hata olabileceğini kabul etmenizi öneriyorum. Beta güncelleme zararlı mı?

Yedek Alın

Bu büyük bir iOS güncellemesinin ilk beta sürümüdür. Bu sebepten dolayı yükleme adımında hatalar yaşayabilirsiniz. Belki güncelleme sonrasında verilerinizde kayıplar yaşayabilirsiniz. Apple bile güncelleme yeniliklerini paylaştığı sayfada iPhone’u yedeklemenizi öneriyor. Bu yedekleme işlemi iCloud ya da bilgisayara olabilir.

Yeterli Boş Saklama Alanı

iOS 18 beta güncellemesi yüklemek için iPhone’da yeterli boş saklama alanı olması gerekmektedir. Bu büyük bir işletim sisteminin ilk beta sürümü olduğu için normalden daha fazla boş saklama alanı oluşturmanız çok daha güvenli olur. 25-30 GB yeterli olacaktır. iPhone’daki boş saklama alanını Ayarlar > Genel > iPhone Saklama Alanı menüsünden kontrol edebilirsiniz.

Uygulama Uyumu

Bu güncellemeyi yükledikten sonra iPhone’da bulunan uygulamalar tam optimize bir şekilde çalışmayabilir. App Store’da bulunan uygulamalar henüz kendilerini iOS 18 güncellemesi için optimize etmediğinden dolayı belki online bankacılık uygulamalarınız bile çalışmayabilir.

Türkçe Dil Desteği

Henüz güncelleme tamamlanmadığı için tüm sayfa ve ekranlar maalesef Türkçe dil desteğine kavuşmadı. Bu sebepten dolayı iOS 18 güncellemesi yükledikten sonra iPhone’da bazı yazıları İngilizce görebilirsiniz.

Hatalar

iOS 18 güncellemesi içerisinde mevcut durumda bazı hatalar bulunuyor. Örneğin ekran görüntüsü aldıktan sonra çizim veya paylaşım menüsünde takılmalar bulunuyor. Ayarlar menüsünde dolaşırken sayfanın belli bir yerine iPhone kendisini zaman zaman atabiliyor.

Önermiyorum

Benim gibi günlük hayatınızda kullandığınız tek iPhone modeli elinizdeki iPhone ise iOS 18 beta güncellemesini o iPhone’a yüklemenizi önermiyorum. Bu kadar hata ve telefonunuzun şarjının bu kadar az dayanması yeni özellikler için değmeyecektir. iPhone’a en ihtiyaç duyduğunuz anda iPhone’un size tepki verememe seçeneği bulunuyor.

Video

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir