iPhone Fotoğraf Çekme İpuçları Hakkında Bir Video

iPhone fotoğraf çekme ipuçları hakkında bana çok fazla video isteği geldi. Açıkçası bu şekilde bir video için benim değil fotoğrafçıların izlenmesi gerektiğini düşünürüm. Çünkü ben genellikle iPhone’u cebimden çıkartıp deklanşör tuşuna basarım. Ama bu kadar isteğe dayanamadım ve sizin için temel fotoğrafçılık videolarını izledim. Size bu videoda öğrendiğim bilgiler ve kendi tecrübelerimi harmanlayıp iPhone fotoğraf çekme ipuçlarını paylaşacağım.

Kamera Izgarası

Basit ipuçlarından zora doğru ilerleyelim. Fotoğraf çekimleri sırasında Kamera Izgarası özelliğini açmanızı öneriyorum. Fotoğrafın kompozisyonu ve düz açılarla çekimi yapılabilmesi için fotoğraf çekimi sırasında nesnelerin konumunu ve fotoğrafın doğrusallığını kamera ızgarası ayarlayarak kullanmanızı öneririm.

Benzer şekilde su ızgarası özelliğini de kullanmanızı öneririm.

Odak Noktanızı Belirleyin

Her şeyden önce çekmek istediğiniz nesneyi ekranda görüyor olmanız yeterli değil. Aynı zamanda fotoğrafta ön plana çıkartmak istediğiniz bölge ya da nesneye parmağınız ile 1 defa basıp sarı kutu içerisine almanızı öneriyorum. Eğer bu şekilde yaparsanız iPhone sizin için pozlama ve netleme işlemlerini seçtiğiniz yer için yapacaktır.

Pozlamaya Manuel Müdahale Edin

Ancak bazı durumlarda manuel olarak pozlama ayarını yapmanızı öneririm. Şöyle düşünün çekmiş olduğunuz bir fotoğrafı daha parlak ya da parlaklığı daha kısık çekerseniz bu fotoğraf gözünüze daha çok hitap edebilir. iPhone’un amacı güzel fotoğraf çekmek değil genellikle net fotoğraf çekmektir. iPhone, hangi ayarlar ile fotoğrafı çektiğimizde göze daha güzel gözükeceğini değil hangi ayarlar ile fotoğrafı çektiğimizde daha net olacağını bilebilir.

Pozlamayı düşürerek ters ışık denilen silüet fotoğrafları çekebilirsiniz. iPhone’un otomatik ayarları ile silüet fotoğraf çekebileceğini pek düşünmüyorum.

iPhone Fotoğraf Çekme İpuçları

Kamera uygulaması içerisinde pozlama ayarını açmanın alternatif yolları da bulunmaktadır. Kamera uygulamasının üst kısmında bulunan ok tuşuna basarak ya da parmağınızı deklanşör tuşunun bulunduğu kısımdan yukarı doğru ittirerek açılan menüden +- tuşlarına basarak da pozlama ayarlayıcısını açabilirsiniz.

Dijital Yakınlaştırma Yapmayın

Yakınlaştırma işlemini sadece optik olarak yaparsanız daha kaliteli fotoğraflar elde edebilirsiniz. Kullanmakta olduğunuz iPhone modeline göre değişiklik gösterir ancak kabaca size şunu söyleyebilirim. 0.5,1 ve 3x optik zoom yapabilen bir iPhone modeli kullanıyorsanız 3.2x yakınlaştırma yapmanız demek 3 optik üzerine 0.2 dijital yakınlaştırma yaptığınız anlamına gelmektedir. Bu şekilde bir fotoğraf çekmek yerine 3x optik yakınlaştırma işlemi yaparak fotoğrafı çekin. Ardından yakınlaştırmak istediğiniz şekilde fotoğrafı Fotoğraflar uygulaması üzerinden kırpın. Böylelikle 3.2x yakınlaştırma yapmak yerine daha kaliteli bir fotoğraf elde edebilirsiniz.

Portre Modunda Alan Derinliği Değiştirmek

iPhone’un portre modu bizim için alan derinliği ayarlamasını otomatik olarak yapmaktadır. Bu sayede arka planın bulanıklığını da iPhone kendisi ayarlamaktadır. Ancak bazı durumlarda bu alan derinliği sizin için yeterli gelmeyebilir ya da fazla kaçabilir. Bu gibi durumlarda alan derinliğini kendiniz manuel ayarlamanızı öneriyorum.

Bunu yapmak için 2 farklı yöntem bulunuyor. Bunlardan ilki kamerayı portre modunda açıp seçenekler menüsünden derinlik (f) harfine basıp değişiklik yapabilirsiniz. İkinci olarak da çektiğiniz fotoğrafı Fotoğraflar uygulamasında düzenle diyerek derinlik ayarını değiştirebilirsiniz.

Kamera uygulamasından çekim yaparken yanlış diyafram değerinde çektim diye korkmayın çünkü dediğim gibi fotoğraflar uygulamasından diyafram ayarını değiştirebilirsiniz.

Çerçeve Dışını Görüntüleme

Ayarlar > Kamera > Çerçeve Dışını Görüntüle seçimini açarsanız iPhone kamera uygulamasında kadraj dışında kalan alanın çekim esnasında görüntülenmesi sağlanmaktadır. Bu sayede eğer fotoğrafı geniş açılı lens ile çekerseniz fotoğrafın nasıl çıkacağını önizlemiş olursunuz.

Kamera Lensini Temizleyin

Videoyu çok basit ancak can alıcı bir ipucu ile bitirmek istiyorum. Kameralarda kullanılan kamera lensleri gibi iPhone’un lenslerinde koruma kapakları bulunmamaktadır. iPhone’u sürekli elimizde taşıdığımızdan ya da cebimize koyduğumuzdan biz farkında olmadan iPhone’un kamera lensleri kirlenmektedir. Bu sebepten dolayı çekimler öncesinde iPhone’un kamera lenslerini temizlemenizi öneririm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir