iOS 18 Uygulama Kilitleme ve iOS 18 Uygulama Gizleme

iOS 18 güncellemesi bir çok yeni özellik ile iPhone modellerine geldi. Bu özelliklerin her birini tek bir videoda anlatmak yerine parçalı videoları sizinle paylaşmaya çalışıyorum. Bu kapsamında uzun süredir beklenen ve istenen iOS 18 uygulama kilitleme ve iOS 18 uygulama gizleme özellikleri nasıl çalışır bunu konuşacağız.

Uzun bir süredir iPhone’un ekran kilidi yerine uygulamaları da kilitleme özelliği isteniyordu. Ancak bu özellik iOS işletim sisteminin içinde varsayılan olarak yoktu. Alternatif çözümler ile bir kişisel otomasyon kullanarak biz bu işlemi yapabiliyorduk. Bu işlemin nasıl yapıldığını bilmiyorsanız iPhone Uygulama Kilitleme videosunu izlemenizi öneririm.

iOS 18 Uygulama Gizleme

iOS 18 uygulama gizleme özelliği sayesinde gizlediğiniz uygulamalar ana ekranda gözükmeyecektir. Gizlenen uygulamalar uygulama kitaplığının en altında bulunan Gizli klasörü içerisinde gözükmektedir. Gizli klasörü içerisindeki uygulamaları görebilmek için Face ID okutmanız gerekmektedir. Gizlenen uygulamalar Ayarlar, Spotglight araması ve Siri önerilerinde gözükmemektedir.

iOS 18 güncellemesini yükledikten sonra bir uygulamayı gizlemek için uygulamanın ikonuna basılı tutun ardından Face ID Gereksin tuşuna basın. Ardından Gizle ve Face ID Gereksin seçimini yapın. Böylelikle istediğiniz uygulamayı gizleyebilirsiniz.

Gizlemiş olduğunuz uygulamayı artık gizlemek istemiyorsanız Gizli klasörünü Face ID ile açın. Gizleme işlemini iptal etmek istediğiniz uygulamaya basılı tutun ve Face ID gerekmesin seçeneğine basın. Bu işlemi yaptıktan sonra ana ekran uygulamanızı direkt göremeyebilirsiniz. Uygulamayı yeniden ana ekrana eklemeniz gerekebilir.

iOS 18 Uygulama Kilitleme

iOS 18 uygulama kilitleme özelliği sayesinde kilitlediğiniz uygulamalar ana ekranda gözükecek ancak uygulamayı açmak için basmak istediğinizde iPhone sizden Face ID isteyecektir. Kilitlenen uygulamalar uygulamanın mevcut bulunduğu yerde gözükmeye devam edecektir.

iOS 18 güncellemesini yükledikten sonra bir uygulamayı kilitlemek için uygulamanın ikonuna basılı tutun ardından Face ID Gereksin tuşuna basın. Face ID Gereksin seçimini yapın. Böylelikle istediğiniz uygulamayı kilitleyebilirsiniz.

Kilitlemiş olduğunuz uygulamayı artık kilitli olsun istemiyorsanız iptal etmek istediğiniz uygulamaya basılı tutun ve Face ID gerekmesin seçeneğine basın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir