iOS 18 Güncellemesi Hakkındaki Yorumlarım

WWDC24 kapsamında iOS 18 güncellemesi tanıtıldı ve ilk beta sürümü de yayınlandı. Bu güncellemenin nasıl kurulacağına ait detaylı bir video Teknotra YouTube kanalında bulunmaktadır. Belki iOS 18 güncellemesini yüklediniz belki de videoları ile yeni özelliklere baktınız. Sizinle bu yazıda iOS 18 güncellemesi hakkındaki yorumlarımı paylaşacağım.

Zor Bir Değişim Olacak

iOS 18 güncellemesi uzun süredir olmayan bazı değişiklikleri iPhone’a getirdi. Uzun bir süredir iPhone’a bu kadar büyük bir güncelleme gelmemişti diye düşünüyorum. Hem yeni özellikler hem de tasarım anlamında iOS işletim sistemi genelinde değişiklikler var. iOS 18’in adaptasyonu hepimiz için zor olacak.

İnsanoğlu yapısı gereği bulunduğu huzurlu yerden çıkıp rahatını bozmak istemez. Bu sebepten olayı iOS 18 güncellemesinin işi çok zor. Bu güncelleme tam olarak yayınlandıktan sonra menülerde bazı değişiklikler var. Benim gibi iPhone menülerini ezberleyenler için bu değişik biraz can sıkabilir. Ancak kuzenim gibi iPhone menülerinden sıkılanlar ve biraz değişiklik isteyenler için bu değişiklik iyi olacaktır.

Tasarımsal bazı değişiklikler sonrası kendimi iPhone kullanıyor gibi değil de tema yüklenmiş Android işletim sistemini kullanan bir cihaz kullanıyor gibi hissediyorum. Arayüzdeki bu değişiklikler iPhone’un prestijli tasarım yapısına uymadı diye düşünüyorum. Üstelik bunu düşünen tek kişi de ben değilim.

Ana Ekran Kişiselleştirmeleri

Ana ekranda bulunan uygulama ikonlarını renklendirebiliyoruz. Ancak bu renklendirme çok iyi gözükmüyor. Sanki ekran üzerine bir filtre eklenmiş gibi duruyor. Karanlık ikonları sevdim diye düşünürken bir çok ikonun karanlık versiyonu olmadığını gördüm. Muhtemelen 3. parti uygulama geliştiricilerine ait uygulamalar güncelleme aldıkça bu ikonlar da karanlık versiyonlarına kavuşacaktır.

Ana ekran üzerinde uygulama ikonlarını istediğimiz yere koyabiliyoruz ancak tam olarak da istediğimiz yere koyamıyoruz. Gene ekran tasarımının bir tablo yapısı var tam olarak özgür bir şekilde uygulama ikonlarını istediğimiz yere koyamıyoruz. Genel olarak Apple’ın tasarım diline biraz aykırı bir yenilik olmuş diyebiliriz.

Denetim Merkezi

İlk bakışta denetim merkezini sevemedim. Bir kere ikonların küçüldüğünü hissettim. Aynı zamanda bağlantı özelliklerinin gösterildiği ekran kesinlikle iOS işletim sistemine ait olamaz dedim. Ancak denetim merkezinde 3 adet sayfa olması ve denetim merkezine eklenebilen yeni araçları sevdim. Muhtemelen bunların sayısı da gün geçtikte artacaktır çünkü Apple burası için uygulama geliştiricilere API paylaştı.

Dinamik Ada

Dinamik adanın işlevselliği ve uygulama desteği aslında uygulama geliştiricilerine kalmış bir iş gibi gözüküyor. Ancak Apple tarafından dinamik adanın sistem uygulamaları tarafında işlevselliğinin artması gerektiğini düşünüyordum. Açıkçası iOS 18 ile dinamik ada için biraz değişiklik beklerdim.

İnternette yayılan asparagas bir habere göre de bir grup dinamik notch bekliyordu. Ancak Apple’ın yeni modellerinde tanıtmış olduğu bir özelliğin benzeri o donanıma sahip olmayan Apple’ca eski modellere gelir mi? Gelmez !

Kamera

Kamera konusunda iPhone modelleri çok başarılı. Ancak Apple tarafından iOS 18 ile birlikte belki yeni filtreler belki kamera yazılımında iyileştirmeler belki de farklı şeyler beklentisindeydım. Bazı uygulama arayüzlerinde bu kadar değişiklik varken kamera uygulamasına hiç dokunmamak, neden?

Yapay Zeka

Kullanılan yapay zeka motorları ve yapay zekanın kapsamı hakkında yapay zeka duayenleri konuşursa daha iyi olur. Herkes zaten bildiği iş hakkında konuşsun yorum yapsın derim. Yapay zeka konusunda şunu söyleyebilirim: deneyimlemeden yorum yapmak doğru olmayacaktır.

iPhone 15 Pro ve üzeri cihazlar ile M1 çipli iPad modellerinin üzerinde yapay zekanın yerel cihazda çalışabilmesi eski iPhone kullanıcılarını üzecektir. Ancak beni daha da üzen İngilizce dil desteği haricinde yapay zekanın çok kısıtlı olmasıdır.

Hatalar Var

Büyük bir güncellemeden bahsediyoruz. Baktığımızda iOS 18’in ilk developer betası bu ve gerçekten beklentilerimin çok üzerinde bir stabilitesi var. İlk developer beta sürümlerden genelde korkarım. Ancak gerçekten bu sürüm sanki 4. beta sürüm gibi kararlı davranıyor. iPhone’un şarjı beklediğimden uzun süre dayanıyor ve uygulamalar da kararlı bir şekilde iPhone üzerinde çalışabiliyor.

Ancak ben gene de iOS 18 beta sürümünü kurmanızı önermiyorum. Çünkü ilerleyen beta sürümlerde iOS 18 bu kadar kararlı çalışamayabilir. Yeni özellik eklemeleri ve çeşitli işlemler sırasında bu kararlılık bozulabilir. Aynı zamanda şunu da unutmamak gerekiyor: Developer betalarda son sürümlere kadar öncelikler arasında stabillik ve kararlılık birinci sırada olmaz.

Ancak şunu söylemem gerekiyor: iOS 18 güncellemesi üzerinde Apple gerçekten çalışmış. Çok fazla yeni özellik var veya çok güzel bir güncelleme diyemem. Zaten insanları memnun etmek de zordur ancak şunu söyleyebilirim: Bu güncelleme developer beta 1 sürümü için çok iyi bir kararlılıktadır.

Henüz 1. developer beta yayınlandı. Önümüzde yaklaşık 3 aylık bir beta süreci var. Bu süreç içerisinde bazı özellikler ve eklemeler iOS 18’e gelecek bazıları ise gidecektir. Aslında yorum yapmak için çok erken ancak gene de izlenim ve yorumlarımızı sizinle paylaşmak istedim.

Video

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir