iOS 18 Beta 1 Güncellemesi Yayınlandı – Yenilikler Neler ?

Bu güne kadar gelen en büyük ana ekran kişiselleştirme özelliğine sahip olan iOS güncellemesi Apple tarafından tanıtıldı. iOS 18 güncellemesi yenilikleri ile çok konuşacağımız bir güncelleme olacak. Büyük bir güncelleme olduğu için bir çok yenilik bu güncelleme içerisinde var. Bu güncellemenin ilk beta sürümü iOS 18 Beta 1 güncellemesi yayınlandı. Sizinle bu yazıda bazı yenilikleri konuşalım.

iOS 18 güncellemesi içerisinde çok fazla değişiklik var. Uygulama menülerinde, telefon uygulamasında ve klavyede çok fazla değişiklik bulunuyor. Bu değişikliklerin her birine bakmaya kalkarsak video çok uzun olacaktır. Bu değişikliklere zaman zaman yer vererek şimdilik en büyük konulara odaklanalım.

Ana Ekran Özelleştirme

Artık uygulama arayüzünde uygulamaları istediğimiz yere koyabileceğiz. Uygulama ikonları arasına satır ve sütun gibi boşluklar ekleyebileceğiz. Artık uygulama ikonlarının renklerini de değiştirebileceğiz. Aynı zamanda uygulama ikonları karanlık modda farklı renklere de bürünebilecek.

Denetim Merkezini Özelleştirme

iOS 17 güncellemesi yayınlanmadan önce çeşitli sosyal medya kanallarında denetim merkezinde değişiklik yapılabileceği yönünde söylentiler dolaşmıştı ve bunlardan hiç birisi gerçek olmamıştı. İşte o beklenen değişiklik iOS 18 güncellemesi ile birlikte oluyor. Artık denetim merkezini açtıktan sonra basılı tut ve sürükle yöntemi ile denetim merkezindeki ikonların yerlerini değiştirebilirsiniz.

Aynı zamanda medya kontrolleri ve ev kontrolleri gibi denetim merkezinde sayfalar artık bulunabiliyor. Bu şekilde sayfalanmış denetim merkezini iOS işletim sisteminde ilk defa görmüyoruz.

Aynı zamanda denetim merkezine artık uygulama geliştiricileri de uygulamaları için özel kontroller ekleyebilecek.

Kilit Ekranı Kısayolları

Bir çoğumuzun kilit ekranında yanlışlıkla açmış olduğu o el feneri kısayolunu artık değiştirebiliyoruz. Kilit ekranında bulunan kamera ve el feneri kısayollarını iOS 18 güncellemesi değiştirmemize izin veriyor.

Oyun Modu

Oyun oynarken kare hızını arttırabilmek için iOS 18 güncellemesi ile birlikte hayatımıza oyun modu geldi. iPhone, Oyun modu ile arka plan işlemlerini azaltıp AirPods ve oyun kontrolcüleri ile daha uyumlu hale geliyor.

Mesajı Sonra Gönderme ve Yeni Efektler

Mesajlara verdiğimiz tepkiler artık renklenmiş. Mesajları yazıp da istediğiniz bir zamanda gönderebilirsiniz. Aynı zamanda mesajlardaki karakterleri kalın, italik, altı çizili veya üstü çizili olarak da gönderebilirsiniz.

Mesajlar demişken, desteklenen cihazlar artık mesajları uydu üzerinden de gönderebilecek. Bu demek oluyor ki telefonunuz çekmiyorken de mesaj gönderebilirsiniz.

Mail Kategorileri

Mail uygulamasında promosyonlar, birincil ve güncellemeler gibi bazı otomatik kategoriler oluşturulmuş. Böylelikle amaçlanan şey maillerinizi asla kaçırmamanız.

Fotoğraflar Uygulamasında Yeni Arayüz

Fotoğraflar uygulaması üzerinde yeni filtreler ve yeni bir arayüz bizi karşılıyor. Bu arayüz sayesinde fotoğraflarımıza çok daha rahat ve hızlı bir şekilde erişip büyük kütüphanemizi daha düzenli tutabileceğiz. Bizim için gezilerimizi, kişileri ve son aktiviteleri fotoğraflar uygulaması gruplayabilecek.

Siri Yenilikleri

Siri tasarımında bir değişiklik var. Artık Siri açıldığında ekranda bir çerçeve karşınıza çıkıyor. Siri artık uygulamalar arasında veri taşıyabilecek. Örneğin bir fotoğraf açıkken bu fotoğrafı notlara ekle dediğinizde notlarınıza bu fotoğrafı ekleyebilecek.

Uygulama Kilitleme ve Gizleme

Bu güncelleme yayınlanmadan önce bazı yöntemler ile uygulamaları kilitleyebiliyorduk. Hatta bununla ilgili bir video da kanalda bulunuyor. Ancak artık bu tipte işlemlere gerek kalmayacak. iOS 18 güncellemesi sonrasında uygulama kilitleme ve uygulama gizleme özelliği geldi.

Apple Pay Yenilikleri

Apple Pay üzerinden bir iPhone kullanıcısına para göndermek isterseniz tıpkı NameDrop özelliği gibi 2 iPhone’u yan yana getirmeniz yeterli olacak.

Safari Yenilikleri

Safari artık web site içerisindeki bilgileri sizin için özetleyebilecek. Çok daha anlaşılabilir ve kolay kullanıma sahip okuyucu modu da Safari web tarayıcısına eklendi

Takvim ve anımsatıcıların entegrasyonu ve RCS mesaj desteği gibi bir çok farklı özellik iOS 18 güncellemesi ile birlikte iPhone modellerine geliyor.

iOS 18 beta 1 Güncellemesi Passwords Uygulaması

Bu yeni uygulama sayesinde şifrelerinizi tek bir yerde toplayabilirsiniz. Bu uygulama sizin şifreleriniz için önerilerde bulunabilecek ve Windows dahil bir çok işletim sistemli cihazda bu uygulama sayesinde şifrelerinizi eşitleyebileceksiniz.

Erişebilirlik Özellikleri

AirPods takılıyken kafanızı sallayarak Siri üzerinden evet veya hayır gibi ifadeleri kullanabileceksiniz. Göz takibi sayesinde gözlerimiz ile iPhone’u kontrol edebileceğiz. İşitme güçlüğü olan kullanıcılar için şarkıların ritmine göre iPhone’un titremesi sağlanmaktadır.

Acil SOS Videoları

Bir çağrı sırasında, katılımcı acil durum görevlileri size güvenli bir bağlantı üzerinden canlı video veya fotoğraf paylaşma isteği göndererek ihtiyacınız olan yardımı almanızı daha kolay ve daha hızlı hale getirir.

Apple Intelegence

Apple’ın yapay zeka özelliklerinin bir çoğu ChatGPT ile destekleniyor ve bu özellikler şimdilik sadece İngilizce çalışabilmektedir. Bu özelliklerin bir çoğu iPhone 15 Pro, M1 çipli iPad ve Mac üzeri cihazlara gelecek.

iOS 18 Alacak Telefonlar ?

 • Phone 15
 • iPhone 15 Plus
 • iPhone 15 Pro
 • iPhone 15 Pro Max
 • iPhone 14
 • iPhone 14 Plus
 • iPhone 14 Pro
 • iPhone 14 Pro Max
 • iPhone 13
 • iPhone 13 mini
 • iPhone 13 Pro
 • iPhone 13 Pro Max
 • iPhone 12
 • iPhone 12 mini
 • iPhone 12 Pro
 • iPhone 12 Pro Max
 • iPhone 11
 • iPhone 11 Pro
 • iPhone 11 Pro Max
 • iPhone XS
 • iPhone XS Max
 • iPhone XR
 • iPhone SE (2. nesil veya daha modeller)

iOS 18 Beta Nasıl Kurulur ?

Her şeyden önce şunu söylemek istiyorum. Bu bir beta sürüm güncellemesidir. Bu demek oluyor ki henüz geliştirme sürecinde olan bir güncellemedir ve bu güncelleme tamamlanmamıştır. Bu sebepten dolayı güncelleme içerisinde türlü hatalar bulunmaktadır. iOS Beta güncelleme zararlı mıdır başlıklı videoyu izlemenizi öneririm.

iOS beta programına dahil olduktan sonra ki bunun nasıl dahil olunacağı ile ilgili detaylı bir video iOS 17 beta kurmak şeklinde kanalda var. Ayarlar > Genel > Yazılım Güncelleme > Beta Güncelleme menüsünden iOS 18 Beta seçimini yapmalısınız.

Video

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir