iOS 18 Sonrası iOS 17 Geri Yüklemek – Sürüm Düşürmek

Belki meraktan belki başka bir sebepten dolayı iOS 18 beta güncellemesi yüklemiş olabilirsiniz. Ancak iOS 18 güncellemesi şu anda çok hatalar ile dolu. Belki bu hatalar belki de şarjınızın daha az dayanması nedeniyle iOS 17 geri yüklemek isteyebilirsiniz. Sürümünüzü iOS 18 beta güncellemesinden iOS 17 sürümüne düşürmeyi bu yazıda anlatayacağım.

Verileriniz Kaybolabilir

Bu tip bir işlemi yapmadan önce yedek almanızı öneririm. Ancak bazı durumlarda yedek aldıktan sonra yedeğin bir kısmını veya yedeği komple kullanamayabilirsiniz. iOS 18 güncellemesi yükledikten sonra aldığınız bir yedek sadece iOS 18 ve üst sürümlerde kullanılabilecektir. Bu sebepten dolayı eğer sürüm düşüşü yaparsanız düşürdüğünüz sürümdeki yedeğinizi kullanabilirsiniz.

iOS 17 Geri Yüklemek

Bu işlemi yapabilmek için bir bilgisayara ihtiyacınız bulunuyor. Benim bilgisayarım yok nasıl yapacağım derseniz maalesef bir şekilde bilgisayar bulun demek dışında size bir önerim olamayacaktır. Bilgisayar doğal olarak internete bağlı olması gerekiyor.

Bilgisayarı internete bağladıktan sonra kullanacağınız bilgisayar Windows işletim sistemine sahip bir bilgisayar ise iTunes programını kurun. Eğer kullanacağınız bilgisayar Mac işletim sistemine sahip ise ekstra bir program indirmenize gerek yok.

iOS 17.5.1’e ait işletim sistemi dosyasını bilgisayarınıza indirmeniz gerekiyor. Bu indirme işlemleri için çeşitli web siteler var ancak ben ipsw.me web sitesi kullanıyorum. Bu web site üzerinden sürüm düşüreceğiniz iPhone için iOS 17.5.1 dosyasını indirin.

iPhone’u bilgisayara bağlayın. Ardından iPhone’a çıkan bilgisayara güvenilsin mi yazısına güven deyin ve benzer bir yazı bilgisayarda çıkarsa bilgisayardaki yazı için de güven deyin.

Windows bilgisayarlarda iTunes’u açıp iPhone’un sayfasını açınca geri yükle tuşuna klavyede bulunan Shift tuşuna basarak basın ve indirdiğiniz dosyayı seçin. Mac’lerde Finder’ı açın ve iPhone’un sayfasını açın. Ardından geri yükle tuşuna option tuşuna basarak basın ve indirdiğiniz dosyayı seçin.

Bu işlem bittiğinde iOS 17 geri yükleme işlemi tamamlanmış olacaktır.

Video

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir