Fark Edilmeyen iOS 18 Özellikleri Nelerdir?

Bildiğiniz üzere iOS 18 beta 1 güncellemesi yayınlandı. Bu güncelleme içerisinde ana ekran değişikliği ve denetim merkezinde bulunan değişikliğin herkes farkına vardı. Sizinle bu videoda fark edilmeyen iOS 18 özellikleri hakkında konuşacağız.

T9 ile Numerik Arama

Uzun bir süredir Android işletim sistemli cep telefonlarından bulunan telefon uygulaması üzerinden numerik klavyede T9 yazımı ile kişiler üzerinden arama yapmak nihayet iOS 18 güncellemesi ile iPhone modellerine de geldi.

Araç Takımlarında Boyutlandırma

Ana ekrana eklemiş olduğunuz araç takımlarının üzerine basılı tuttuğunuzda araç takımının farklı boyutlardaki seçenekleri karşınıza çıkacaktır. Bu şekilde ana ekrana eklemiş olduğunuz araç takımını yeniden boyutlandırabilirsiniz.

El Feneri Kontrolcüsü

El fenerini açtıktan sonra dinamik ada özelliğine sahip bir iPhone modeli kullanıyorsanız belki bu değişikliği fark etmişsinizdir. Dinamik adada bulunan el feneri kontrolücüsünün tasarımı değişti. Bu kontrolcü üzerinden el fenerinin ışık şiddetini ayarlayabildiğiniz gibi el fenerinin açısını da ayarlayabiliyorsunuz.

iOS 18 Özellikleri Şarj Sınırlandırması

Bildiğiniz üzere iPhone 15 ve üzeri iPhone modellerinde pilin tam şarj olmasını %80’de sınırlandırabiliyorsunuz. iOS 18 güncellemesi sonrasında 80 rakamını 80 üzerindeki %5’lik artışlardan kendiniz seçebiliyorsunuz. Ayarlar > Pil menüsünü açtığınız zaman %80,90,95 ve 100 arasından seçim yapabiliyorsunuz.

Uygulama İçerisinde Denetim Merkezi

Bazı oyun ve uygulamalar içerisinde yanlışlıkla denetim merkezini açtığınız olmuştur. Denetim merkezinin açılışı sizin iPhone kullanım deneyiminizi maalesef kesmektedir. iOS 18 güncellemesi sonrasında uygulama içerisinde denetim merkezi açılışını engelleyebiliyorsunuz.

Sıkma Animasyonu

iPhone üzerinde bulunan fiziksel tuşlara bastığınızda tuşun olduğu kısımda artık iOS işletim sistemi sıkma animasyonu gösteriyor. Bunun ses tuşlarında, eylem tuşunda ve güç tuşunda görebilirsiniz.

Ses ve Video Efektleri

Kamera veya mikforonu kullanan bir uygulama açtığınızda denetim merkezinde ses ve video efektlerini seçebildiğimiz menüde tasarımsal değişiklik bulunmaktadır. İşlem olarak çok fark olmasa da bu tasarımsal değişiklik hoş olmuş.

Uygulama Ayarları

Ayarları açtığımızda iPhone’da yüklü olan uygulamaların ayarlarını da listenin altında görebiliyorduk. Artık ayarlar listesinin altında uygulama isimlerini görmüyoruz. Uygulama listesi ayarlar sayfasının en altında uygulamalar diye bir bölüme taşınmış. Bu şekilde ayarlar uygulaması daha derli toplu olmuş.

Ayar Başlıkları

Ayarlar uygulamasında açmış olduğunuz bazı bölümlerde başlıklar bulunmaktadır. Bu başlıklar ilgili ayar menüsünde neler yapabileceğinizi size söylemektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir