Dacia Bigster Dacia Duster Abisi Tanıtıldı

Ülkemizde fiyatı ve ekonomikliği sayesinde sevilen Dacia Duster’a bir kardeş daha doğrusu bir abi geliyor. Dacia Bigster olarak isimlendirilen bu otomobil resmi olarak tanıtıldı tabi henüz konsept aşamasında ama açıklanan bilgiler ışığında gelin bu araca beraber bakalım.

Bu araç Dacia ve Lada ortaklığı kullanılarak CMB-F platformundan faydalanılan bir konsept otomobil yani piyasaya çıkarken birebir böyle olacaktır diyemem. Renault grubu konsept araçlarda değişiklikler yapabiliyor bakınız Renault Captur.

Araçta ve tanıtım esnasında ilk dikkat çeken şey markanın yeni bir logo kullanma yolunda gittiği oluyor. D ve C harflerinden oluşan modern ve elektrikli arabalara yakışan. Farları tamamlayan bir logo araçta kullanılmış. Bakarsınız marka yeni logomuz bu diyerek artık bundan sonra hep bunu kullanır ne dersiniz ?

Dacia Bigster Tasarımı

Rengiyle tasarımı ile al bu arabayı uzaya koy ay aracı gibi kullan Tesla pickuptaki gibi sırıtmayan bir uzaylı tasarımı bulunuyor. Arabanın Y ön far grubu parçalı bir yapıya sahip ve bu yapı logo ile tamamlanmış. 

Genel olarak dik hatlara sahip olan araçta havalandırma girişinin üzerinde büyük bir Dacia yazısı dikkatimi çekti. Kaputta gene bir havalandırma girişi bulunuyor tamponda diklemesine duran havalandırma girişleri bulunuyor. 

Yan taraftan arabaya baktığımız zaman gözle görülen bir büyümenin söz konusu olduğunu söylemek mümkün. Bu araç Dacia Duster’dan büyük duruyor. Belki 7 kişilik bir kullanım bile sunuyor olabilir. 

4.6 metre uzunluğunda bu araba yani gerçekten uzamış. 

Marşpiyelde bulunan Dacia yazısı arka kapıların gizlenen kapı kolları çamurlukların off road için plastik ve farklı renkte olması bunların hepsi güzel detaylar. 

Bu araç markanın bir elektriklenme adımı kapsamında geliştirildiği için hybrid versiyon ve alternatif yakıtlı versiyonları da olacak yani lpgli bile olabilir. 

Bir konsept araç olduğu için motor seçenekleri donanım listesi ve fiyat hakkında konuşamıyorum. Araba Lada ve dacia ortaklığı ile üretilen ilk ancak son olmayan bir model gibi gözüküyor. Bu ortaklık ile 2025 yılına kadar toplamda 7 model geliştirilecek. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir