Cupra Formentor Türkiye Pazarına Giriş Yapıyor

Benim ilgimi çeken Cupra Formentor Türkiye pazarına bu ay içerisinde giriş yapması beklenen performans odaklı bir coupe suv modelidir. Bildiğiniz üzere Seat’in performans odaklı alt markası olan Cupra artık başka bir marka gibi kendi modellerini çıkartmaya başladı. Temelinde Seat olan bu araçlar artık Cupra markası ile piyasaya çıkıyor. 

Bunlara ilk değil ancak en ilgi çekici örneklerden birisi Cupra Formentor şüphesiz. Çünkü dünya genelinde zaten bir SUV çılgınlığı var. Bu araba da performans odaklı bir SUV olunca sevilmemesi ihtimalini düşünemiyorum. Lamborghini gibi firmalar bile performanslı SUV yapıyor daha ne olsun ?

cupra formentor türkiye

Arabanın arka tarafında tıpkı yeni kasa Leon’da olduğu gibi uzun şerit led far dikkat çekiyor. Arabanın ön far grubu yeni Seat Leon ve Seat Tarraco ile benzerlik doğal olarak gösteriyor. 

Arabanın içerisinde benim ilk dikkatimi çeken direksiyon oldu. Motor çalıştırma düğmesi ve arabanın sürüş modlarını seçebildiğimiz o düğme Ferrari’den mi alındı ? 

https://youtu.be/yIjn_tgeiEA

Arabanın içerisinde genel olarak koyu renkler hakim. Bununla amaçlanan sportif bir hava vermek tabiki ancak arabanın içerisi de dar ve küçük gözüküyor bunu da belirtmeden geçemeyeceğim. 

Teknoloji yönünden bu araba zengin bir araç. Trafik levha okuma, adaptif hız sabitleyici, kör nokta uyarı sistemi, kapıları açmadan önce sürücü ve yolcuları uyaran çıkış asistanları bulunmaktadır. 

Cupra bir performans markası, bu yüzden Formentor’da görev yapan güç üniteleri takdir edersiniz ki oldukça kuvvetli. Formentor iki motor seçeneği ile satacak. Bunlardan birincisi 310 bg güç, 400 Nm tork üreten 2.0 TSI olurken diğeri, 150 bg’lik TSI ile 85 kW’lık elektrik motorunun kombinasyonundan 245 bg ve 400 Nm alabilen plug-in hibrit türevi.

Her 2 motor seçeceği de 7 ileri dsg şanzıman ile satışa sunulmaktadır ve her 2 motor seçeceği ile araç 4 tekerden çekiş yapabilmektedir. 

Seat Formentor Türkiye

Ülkemizde ilk olarak Seat showroomlarında kendisini gösterecek olan marka sonrasında bağımsız bir şekilde kendi showroomlarına kavuşacaktır. 

Seat’tan bağımsız İspanyol markası Cupra’nın 2 yıl içinde Ateca ve Leon modelleriyle 40 binden fazla satış yaparken, yeni SUV modeli Formentor’a ise şimdiden 20 bin adetlik siqariş geldi. Bu arada Cupra, Formentor modeliyle dünyaca ünlü futbol kulübü Barcelona’nın da ilk resmi otomobil sponsoru oldu.

Yani Cupra markası tahmin ettiğinizden büyük bir marka olma yolunda ilerliyor. 2021 yılı içerisinde Cupra Formentor Türkiye kapsamında araçları ülkemizdeki Seat showroomları içerisinde göreceğiz ve bu araçlar içerisinde Formentor da bulunmaktadır. 

Hatta şunu söyleyebilirim size henüz fiyatını bilmiyoruz ancak Ocak 2021 yılı içerisinde Doğuş Oto Maslak’ta marka sergileme işlerine başlayacak ve Şubatta formentor ilk sahibi ile kavuşacak. 

İlla benden fiyat bilgisi isterseniz videoyu izlemenizi öneririm.

Video

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir