MG ZS EV Türkiye Pazarına Giriş Yapıyor

Morris Garage ya da bir çoğumuz MG olarak bildiği firma bildiğiniz üzere uzun bir süredir Türkiye pazarında yeni modelleri ile yoklardı. Türkiye pazarında sevilen bazı modelleri de aslında bulunuyordu. Markanın kendine has fanatik bir taraftarı da vardı ve özellikle onlar için sevindirici haber geldi. MG markası yeniden Türkiye’ye geliyor. MG ZS EV Türkiye pazarına giriş yapacak ilk model olacak.

Morris Garages’ın Türkiye’ye dönüşü ile ilgili açıklamalar bizzat Doğan Holding Otomotiv Grubu Şirketleri Yönetim Kurulu Üyesi ve CEO’su Kağan Dağtekin’den geldi. “Ocak ayında online satış platformumuz aracılığıyla elektrikli ZS EV’yi ön satışa sunmayı hedefliyoruz.” diyen Dağtekin, açıklamalarına şu şekilde devam etti:

“Mayıs ayı itibariyle ilk teslimatlara başlayacağız. MG’nin elektrikli SUV modeli ZS EV, sunduğu özellikler ve satış fiyatıyla çok ilgi çekecek. 2021 yılı içerisinde farklı MG modellerini Türkiye’ye getirmeyi hedefliyoruz. Bu sene MG markasıyla bin adede yakın satış hedefimiz var.”

MG marka kaliteli otomobilleri uygun fiyat politikası ile ülkemize geleceği söyleniyor. Uzun vadede de ülkemizde üretim yapmaya niyetli gözüküyor mg. güzel vaatler bunlar bakalım marka ne kadar ülkemizde tutunabilecek. 

MG ZS EV Özellikleri:

Bu arabayı gördüğümde bu araba yeni bir araba imajı uyanıyor bende ama sanki hep alışık olduğum bildiğim bir arabaymış gibi geliyor. Araba futuristik elektrikli bir araç tasarımında değil gibi ya hangi egzozu saklanmış futuristik jantları olan bir SUV modeli gibi. 

Arabanın içi de bana bir İngiliz aracı değil de bir Japon arabasının içerisindeymişim imajı veriyor. Multimedya ekranı da gerçekten sonradan takılmış imajı verdi bana. Meraklıları için hemen söyleyeyim Android Auto ve Apple Car Play var. 

Benim nedense kafamda şöyle bir algı var %100 elektrikli bir araba boş olamaz ! Biliyorum çok yanlış bir algı ama elektrikli arabları hep otonom gibi gördük ya ondan dolayı hep elektrikli arabalar bir sürü sürücü yardım asistanı ile gelecek gibi bir algı oluştu bende. 

Bu konuyu konuşmaya korkuyorum. Arabanın 2 donanım seçeneği var bunlar Excite ve Exclusive ama biliyorsunuz ki araçların her donanım paketi ülkemize gelemiyor. Acaba bu elektrikli suv modelinin 2 paketi de ülkemize gelir mi bilemediğim için bu konu hakkında konuşmaya korkuyorum. 

mg zs ev iç mekan

Her 2 pakette de:

  • Led farlar,
  • Arka park sensörü,
  • Anahtarsız giriş ve anahtarsız çalıştırma,
  • Adaptif hız sabitleyici,
  • 3 sürüş modu,
  • 8 inç büyüklüğünde dokunmatik multimedya ekranı gibi özellikler bulunmaktadır. 

Euroncap testlerinden bu araç 5 yıldızı kapmış. 2021 yılında bir sunin 5 yıldız kapmamasını hayal bile etmek istemiyorum. Hem aile aracıyım diyeceksin hem %100 elektrikli olacaksın hem de 5 yıldızın olmayacak yok öyle bir dünya aferin MG ! 

143 ps güç ve 350 nm tork üretebilen elektrik motoru ile bu araba yürüyor. 44.5 kwh kapasitesinde bir batarya bulunmaktadır. Araç 8.2 saniyede 0-100 hızlanmasını tamamlıyor ve 140 kilometre ile sınırlandırılmış bir son hıza sahip.  Yaklaşık 265 kilometre gibi bir menzilden bahsediliyor. Yani az yalan söyleyemicem evet şehir içerisinde günlük kullanım için yeterli olacaktır ama az bir menzil. 

MG ZS EV Türkiye Fiyatı

85 kwı geçmediği için bataryası düşük öte dilimine giriyor araç ve 270 bin lira civarında bir satış fiyatı olacak gibi gözüküyor. 

Fiyat normaldir belki günümüz şartlarında %100 elektrikli bir suv için bir şey diyemem ama ben bu parayı bu arabaya veremeyebilirim. Tamam bu araç çok kaliteli duruyor ancak yerli ve milli otomobilimiz Togg suv konusunda daha kalıplı duruyor Togg varken bunu tercih eder miyim bilemiyorum. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir