Active Noise Cancelling Nedir ve Ne İşe Yarar ?

Son zamanlarda kulaklıklarda karşımıza çıkan Active Noise Cancelling özelliği nedir ? Bu özellik kulaklık kullanıcılarına ne gibi faydalar sağlamaktadır ?

Active Noise Cancelling Ters Fazda Ses Üretiyor

Benim ilk olarak Beats Studio Wirelless sayesinde tanışmış olduğum bu özellik Gear Icon X 2018’de daha çok hoşuma gitmişti. Cihazlar arası yıl farkı ve yazılımsal iyileştirmelerin bir sonucu olabilir bu durum ya da psikolojik.

Kulaklığı taktığımız zaman dış çevremiz her zaman sessiz olmayabiliyor. Yalıtımsız bir kulaklıkta dış ortamın sesini bolca duyarız. Bu durum müzik kalitesini düşürmekte ve kulaklıktan gelen sesi bozmaktadır.

Bu durumun önüne geçebilmek için Active Noise Cancelling teknolojisi üretilmiştir. Bu özellik kulaklık üzerinde bulunan bir mikrofon sayesinde çalışmaktadır.

Kulaklık mikrofonu dış ortamdaki sesleri dinlemektedir. Her bir sesin de fizik derslerinden bildiğimiz gibi ses dalgalarına sahip olduğunu hatırlayalım. Zaman ekseni üzerinde bu grafiğin X eksenine göre simetriğini üretirsek grafik sıfırlanacaktır. İşte bu teknoloji tam bu prensip ile çalışmaktadır.

Kulaklık üzerinde bulunan ve dış dünyayı dinleyen mikrofon sayesinde kulaklık dışarıdaki tam tersini kulaklıklar ile üretmektedir. Bu sayede dış dünyada bulunan ses sıfırlanmaktadır.

Tabi bu durum çok sessiz ortamlarda kulaklıktan ufak bir şşş gibi bir ses duymanıza sebep olabilmektedir.

Bu özellik her zaman iyidir diyemem. Kullanıcı açısından kulaklıkların ayarlarında opsiyonel olarak bu özelliğin açılıp kapatılması gerekmektedir.

KAYNAK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir