SQL Tablo Oluşturma Nasıl Yapılır ? – SQL Sorguları 3

SQL veritabanı sistemi içerisinde bilgiler tablolar içerisinde tutulmaktadır. Tablolar içerisinde çeşitli ilişki tipleri olabilmektedir. Obje tabanı dillerinde bu tablolar sınıflar ile ifade ediliyor. Tablonun adı sınıfın adı oluyor, tablo içerisinde bulunan sütun isimleri ise sınıfa ait özelliklerin isimleri oluyor. Yani kısaca veritabanı oluşturduktan sonra ilk yapmanız gereken SQL tablo oluşturma işlemi olmalıdır.

SQL veritabanı sistemi içerisinde tablo oluşturmanın 2 yolu bulunmaktadır. Bunları SQL sorgusu yazarak tablo oluşturma ya da SQL sorgusu yazmadan kullanıcılar için oluşturulmuş SQL arayüzünü oluşturarak tablo oluşturma işlemleridir.

SQL Tablo Oluşturma Sorgusu

sql tablo oluşturma sorgusu

Veritabanında tablo oluşturma işlemi için başvurabileceğimiz ilk yol sorgu yazmaktır. Sorgu yazarken ilişkileri ve anahtarları belirtebileceğimiz için bu yol diğer yol gibi ek bir iş gerektirmiyor. Bu işi yaparken New Query dedikten sonra sorguyu yazabiliriz. Sorguya create table anahtar kelimesi ile başlamak gerekmektedir. Ardından tablonun adını belirtip parantez açmak gerekmektedir. Parantez içerisinde tabloda olan sütunları virgül ile ayırarak yazacağız. Son sütundan sonra virgül koymamıza gerek yoktur. Sütunları belirtirken önce sütunun adı ardından veri tipini belirteceğiz. Veri tiplerini bilmiyorsanız SQL Sorguları 2 numaralı yazımı okumanızı öneririm.

Tablo Oluşturma Sorgusuz

Sıra kod yazmaktan hep kaçanların kullandığı yönteme geldi. Basit tabloların oluşturulmasında bu yöntem kullanılabilir evet. Ancak bu yöntemi kullandıktan sonra kullanıcılar hep tablolara ait anahtar bilgilerini ve diğer tablolar ile aradaki bağlantıları girmeyi unutuyor, lütfen siz de bu yöntemi kullanırsanız bu işlemleri unutmayınız.

Gelelim işlemin yapılış aşamalarına…

sql-tablo-oluşturma-sorgusuz
Object Explorer içerisinden veritabanınızı bulun. Veritabanı altından tables klasörüne sağ tıklayın ardından New > Table… tuşuna basın.
sql tablo oluşturma komutu
Açılan penceredeki tabloyu ilk sütunlar sütun ismi, ikinci sütun sütunun veri tipi olacak şekilde doldurabilirsiniz. Sütuna yazılacak değerler boş olabilir ise Allow Nulls değerini işaretlemeniz gerekmektedir.

Satırlara sağ tıklayıp sütunların anahtar bilgisi ve özelliklerini değiştirebilirsiniz.

KAYNAK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir