Microsoft Klavyesine Emoji Tuşu Geliyor

Bildiğiniz üzere Windows 10 işletim sisteminde emoji yani ifadelerin listesini görebileceğimiz bir panel eklendi. Bu panel üzerinde yazımıza eklemek istediğimizi ifadeyi seçebiliyoruz. Tabiki de bu ifadelerin tuş kombinasyonları ile de ifadeleri yazıya ekleyebiliyoruz. Bu paneli Microsft üretimi klavyelere eklenen emoji tuşu ile açmak için bir kısayol tuşu konulacak.

Emoji Tuşu ve Office Tuşu Geliyor

Emoji tuşunun yanında bir de Office tuşu geliyor. Office tuşu sayesinde Word, Excel ve PowerPoint gibi Microsoft Office yazılımları kısayol ile açılabilecektir. Bu 2 tuş gerekli miydi ? Office kısayol tuşunun olması gereksiz diyebilirim. Sonuç olarak Office yazılımlarının muadillerini kullanan büyük bir kitle de bulunuyor.

İfade tuşuna gelecek olursak, ifadeleri kullanmayı özellikle mobil cihazlarda çok sevdik. Ben de gündelik yaşamımda belli bir oranda kullanıyorum. Bu oranı yüksek tutunca karşı tarafı ifadeden sıkıyoruz diye düşünüyorum. Sözde yazılarımıza samimiyet katacak bu ifadeler samimiyetsizlik katıyor gibi geliyor.

Windows 10 ile gelen bu panel uzun bir süredir Mac OS X işletim sisteminde bulunuyor. Bu paneli de bir kısayol ile açabiliyoruz. Ancak Apple kendi cihazlarında bulunan klavyeye ifade tuşu koymadı. Gerek olduğunu düşünmüyorum bu şekilde bir tuşa. İfade eklemek isteyen kullanıcılar ifadelerin kısayollarını biliyor. Bilmeyenler de bu paneli açıp kısayolunu öğrenebilir ya da oradan yazıya eklenebilir.

Muhtemelen görmüş olduğumuz bu ifade tuşu Microsoft marka dışındaki klavyelere de gelecektir.

KAYNAK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir