iPhone’da Arka Plandaki Uygulamaları Kapatmayın

Başlığı okuduğunuzda “Saçmalama kardeşim” dediğinizi duyar gibiyim. Ancak siz şarjınız daha uzun dayansın ya da cihazınız daha performanslı çalışsın diye arka plandaki uygulamaları kapatıyorsunuz ya işte durumlar sandığınız gibi olmuyor. iPhone’da arka plandaki uygulamaları kapatmayın.

Biliyorsunuz ki Android işletim sistemini kullanan akıllı cep telefonlarında arka planda açık uygulamaların hepsini tek seferde kapatmak için “Tümünü kapat” şeklinde bir button bulunur. Bunun benzeri bir button hiç bir zaman iPhonelar’a gelmedi ve gelmeyecek de! Bunun sebebini hiç merak ettiniz mi?

iOS kaynak yönetimi konusunda çok başarılı bir mobil işletim sistemidir. Siz arka planda açık uygulamaları biriktirdikçe o sizin için uygulamaları uyku moduna almaktadır. Uyku moduna alınan uygulama sizin kaynaklarınızı tüketmez. Kaynaklarınızı tüketmeyen bu uygulamayı açmak istediğinizde uygulama kaldığı yerden devam edecektir. Eğer siz kaynaklarınızı tüketmeyen bu uygulamayı arka plandan kapatırsanız ve yeniden bu uygulamayı açmak isterseniz uygulama kaldığı yere gelebilmek için çok fazla kaynak tüketecek. Bu fazla tüketim yüzünden şarjınız daha hızlı tükenecek ve cihazınız daha da yavaşlayacak.

Gerçi ne kadar konuşursak konuşalım. Alıştık bir kere arka plandaki uygulamaların her birini kapatmaya. Türk milletiyiz biz garanticiyiz. Kullanmadığımız her uygulamayı kapatacağız ki şarjımız daha uzun süre dayansın ve telefonumuz yavaşlamasın. Çünkü Apple, her ne kadar biz o uygulamaları uyku moduna alıyoruz dese de biz inanmayacağız ve uyku modundaki uygulamaları kapatacağız. Sonra o uygulamaların yeniden açılması ile daha fazla güç harcayacağız.

Şunu unutmayın. Bir arabanın en fazla aküden enerji çektiği zaman marşa basılıp arabanın çalıştırıldığı andır. Her uygulama için yeniden marşa basmayın.

Video

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir