iPhone Kullanırken Hepimizin Yaptığı Yanlışlar

Günlük hayat koşturmacasından ya da ayarları çok kurcalamayayım bozarım korkusundan iPhone kullanırken hepimizin yaptığı bazı yanlışlar bulunuyor. Bu yanlışları beraber inceleyelim ve yanlışlıkları nasıl ortadan kaldırırız beraber konuşalım.

ProRaw ve ProRes Özelliklerini Kapatın

Eğer Pro serisi bir iPhone modeli kullanıyorsanız meraktan ProRaw ve ProRes özelliklerini açmış olabilirsiniz. Ayarlar > Kamera > Biçimler menüsü altında bulunan bu 2 seçeneği kapatmanızı öneririm. Bu özellikler açıkken sıkıştırma olmadan 48 MP çözünürlüğünde multimedya dosyaları oluşturabilirsiniz. Ancak iş saklama alanına gelince iyi ki bu özellikleri kapatmışım diyeceksiniz.

iPhone Kullanırken Safari Sekmelerini Kapatın

Safari üzerinde açmış olduğunuz her yeni sekme iPhone raminin daha fazla kullanılmasına neden olmaktadır. Evet, günümüz iPhone modelleri donanım olarak çok güçlüler ancak onların da bir limiti var. Zaten bu kadar fazla sekme açtığınız bu sekmeleri yönetmekte zorlanmıyor musunuz?

Çok fazla Safari sekmesi açtınız ve her birini tek seferde nasıl kapatacağınızı bilmiyor musunuz? Safari’yi açın sağ aşağıda bulunan sekmeler tuşuna basılı tutun ve tümün kapat butonuna basabilirsiniz.

Konum Servis Ayarlarınızı Kontrol Edin

Konum servisleri uygulamaların ve iPhone’un konumunuza göre farklı işlevleri yapabilip sizin için çok daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunmasını sağlamaktadır. Ancak konum servisleri donanım ve yazılım yapısı nedeniyle iPhone’un normalden daha fazla şarj tüketmesine sebep olmaktadır. Sizin için de iPhone’un şarjının daha uzun süre dayanması önemli bir olaydır diye düşünüyorum.

Bu sebepten dolayı Ayarlar > Gizlilik ve Güvenlik > Konum Servisleri menüsünde konum servislerini kullanabilen uygulama listesini görebilirsiniz. Bu listede bulunan uygulamaların ne kadarına az izin verirseniz şarjınız o kadar daha uzun dayanacaktır. Aynı zamanda mümkün olduğu kadar gizlilik için uygulamaların tam konumunuza erişmesine izin vermeyin.

iPhone’u Fazla Isıtmayın

iPhone yapısı gereği sıcağı ve sıcakta çalışmayı seven bir cihaz değildir. Fazla ısınan ve sıcakta çalışan iPhone’un bataryası bu durumdan olumsuz etkilenmektedir. Batarya sağlığınız daha hızlı düşebilmektedir.

Eğer iPhone’da fazla ısındı diye sıcaklık uyarısı alırsanız, bu durum hoş değildir. Acilen iPhone’u kullanmayı bırakmanız gerekmektedir. Aksi durumda iPhone’unuz patlama noktasına kadar kendisine ve size zarar verebilir.

iPhone Kullanırken Hızlı Şarj Etmeyin

Son zamanlarda markalar cihazlarının hızlı şarj olmasını bir marifetmiş gibi bize pazarlıyorlar. Evet, bu şekilde bir özellik olması hoş ancak isteğe bağlı olmasını tercih ederim. Hızlı şarj hem iPhone’u hem de şarj cihazını gereksiz yere ısıtmaktadır. Isınan iPhone’un zarar görebileceğini konuşmuştuk. Bu sebepten dolayı bir mühendis olarak ben iPhone’un yavaş şarj edilmesi taraftarıyım.

MFI Sertifikası Olmayan Aksesuarlar Kullanmayın

MFI adında bir sertifika bulunuyor. Bu sertifika iPhone için oluşturulmuş olan aksesuarlara veriliyor. Made For iPhone kısaltması olan bu sertifikaya sahip olmayan aksesuarları kullanmayın. Bu tipteki aksesuarlar kesinlikle çok daha ucuz olacaktır. Ancak bu tipteki aksesuarlar iPhone’unuzun bataryası başta olmak üzere bir çok komponentine zarar verecektir.

Sadece Apple marka aksesuarları kullanın demiyorum. Çünkü Apple marka aksesuarların fiyatlarının gereğinden fazla şişik olduğunu ben de kabul ediyorum. Ancak hangi markanın olursa olsun MFI sertifikalı aksesuarları kullanın diyorum. Tabiki de daha çok bilinen markaların aksesuarlarını tercih etmenizi öneririm.

Arkaplandaki Uygulamaları Kapatmayın

Bazı alışkanlıklardan kolay kolay vaz geçilmiyor değil mi? Kanalda arkaplandaki uygulamalarınızı kapatmayın diye bir video var. Eğer izlemediyseniz bu videoyu kesinlikle izlemenizi öneriyorum. Bu şekilde bir video çektim ve ben bile bazen dalgınlıkla arkaplandaki uygulamalarımı kapatıyorum. Sizler de arkaplandaki uygulamalarınızı kapatıyorsunuzdur diye düşünüyorum. iPhone’da arkaplanda açık kalan uygulamalarınızı kapatmayın.

iPhone’u Güncelleyin

Yeni bir güncelleme çıktığından iPhone yavaşlayacak ya da pil sağlığında düşüş olacak diye düşünerek iPhone’u güncellemeyenler görüyorum. Bu aslında çok tehlikeli bir durumdur. Siz iPhone’u güncellemediğiniz zaman yeni özelliklere kavuşamadığınız gibi yeni güvenlik yamalarına da kavuşamıyorsunuz. Güvenlik yamalarını yüklemediğiniz zaman cihazınız ve verileriniz olası tehditlere karşı açık hale gelmiş olur. Sizin için cihazınızın ve verilerinizin güvenliği şarjınızın daha uzun dayanmasından daha önemsizse evet, güncellemeyin.

Bul Özelliğini Açın

Apple tarafından geliştirilen bu güzel özellik sayesinde iPhone’unuz kaybolduğunda veya çalındığında cihazınızın ve verilerinizin güvenliği için bu özelliği açmanızı kesinlikle öneriyorum. Bu özelliği açtıktan sonra anlık olarak iPhone’unuzun yerini görebilirsiniz. Cihazınızı uzaktan kitleyebilirsiniz ve cihazınız sıfırlanmaya kalktığında sizin Apple kimlik bilgilerinizi isteyecektir. Bu özelliği açmak için Ayarlar > Apple Kimliğiniz > Bul > iPhone’umu Bul menüsünden iPhone’umu Bul’u açabilirsiniz.

Video

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir