iPhone Heic Nedir ? Heic Ne İşe Yarar ? Neden Var Oldu ?

iOS 11 ile birlikte hayatımıza giren heic dosya formatı nedir ? Heic dosyaları ne işe yarar ve heic dosyaları neden var oldular ? iPhone heic nedir ?

Heic Nedir ?

High Efficiency Image Container kelimelerinin kısaltması olan heic yüksek verimlilikte fotoğraf sıkıştırmaya sahiptir. Fotoğrafları daha efektif bir şekilde sıkıştırırken aynı zamanda kaliteden de asla taviz vermez aksine jpege göre daha kaliteli bile olabilir.

Heic dosya formatına sahip fotoğraflar jpeg formatındaki fotoğraflara göre %40-%50 daha az yer kaplar. Heic fotoğraflar parlak alanlarda daha iyi performans gösterirler. Heic fotoğrafların gölge detayları çok daha iyidir. Aynı zamanda daha geniş bir dinamik aralıkları bulunmaktadır. Jpeg fotoğraflar 8-bit renklemeye sahipken heic fotoğraflar 16-bit renklemeye sahiptir.

Heic Neden Var Oldu ve Jpege Göre Farkları Nelerdir ?

Heic ilk çıktığı zamanlar Windows dahil bir çok Apple harici işletim sisteminde çalışmıyordu. Windows üzerinde bir heic fotoğrafını açmak istediğinizde codec için bir eklenti indirmeniz gerekiyordu. Gerçi artık güncellemeler ile bu eklentiye gerek kalmadı. Windows kendisini bu yönde geliştirene kadar Windows kullanan iPhone kullanıcıları Apple’ın kulaklarını çok çınlattı.

Whatsapp üzerinden heic formatındaki bir fotoğrafı göndermek istediğinizde iPhone bunu otomatik olarak dönüştürüyor. Hatta bu dönüştürme işlemini bazen görebilirsiniz.

Ayarlar > Kamera > Biçimler menüsünden iPhone’un jpeg mi heic formatında mı fotoğraf çekebileceğini seçebilirsiniz. İstediğiniz zaman bunu değiştirebilirsiniz. Apple ekosistemindeyseniz bunu heicde tutmanızı öneririm.

Video

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir