iPhone 15 Kamera Özellikleri – 48 Megapixel & Telefoto & 1 inç Lens

Günümüz şartlarında akıllı cep telefonları bir birlerine çok benziyorlar. Baktığınız zaman her birinin ön tarafında büyük ve kaliteli bir ekran var. Arka tarafında birden fazla lense sahip bir kamera sistemi ve donanım olarak da cihazlar çok iyi yerlere geldi. Üst seviye akıllı cep telefonları arasındaki farkı belirleyen özellik artık arka kamera sistemi oldu. Apple’ın bu sene tanıtacağı yeni iPhone serisi de bu sebepten dolayı bence farkını kamera sistemi ile oluşturacak. Bu yazıda iPhone 15 kamera özellikleri için beklediğim 3 büyük değişimi sizinle paylaşacağım.

iPhone 15 48 Megapiksel Kamera

iPhone 12 serisinden bu yana izlediğimiz bir hamle var. Bir önceki neslin pro modeline ait kamera sensörü bir sonraki neslin düz modeline aktarılıyor. Bu da demek oluyor ki iPhone 15 ve iPhone 15 Plus modelleri 48 megapiksellik bir kamera performansına kavuşacaklar.

Bu aslında çok şaşırılacak bir hamle değil. Eğer Apple ProRaw teknolojisini düz ve Plus modellerde görebilirsek işte bu biraz şaşırtır. Çünkü bu güne kadar pro modellerinde ProRaw özelliğini görebildik. Ancak 48 megapiksel çözünürlük de biliyorsunuz ki pro raw özelliği ile aktive ediliyor.

Bu özellik umarım gelir ancak pek geleceğini düşünmüyorum. Bunun yerine bence 48 megapiksellik kamerayı sadece 2x yakınlaştırma yapabilmek için kullanabileceğiz. bu da aslında büyük bir olay olur sonuçta düz iPhone modellerinde yakınlaştırma için herhangi bir lens bulunmuyor.

1 İnç Büyüklüğünde Sensör

Pek beklenmedik bir gelişme olsa da iPhone 15 Pro Max modelinde 1 inç sensör kullanılma ihtimali var. Geçmiş sızıntılarına göre güvenilirliğimi kazanmış olan bir Twitter kullanıcısına göre iPhone 15 Pro Max, Sony’nin yeni IMX903 sensörünü kullanacak. Bu da iPhone 15 Pro Max’in 1 inç büyüklüğünde bir sensöre sahip olacağını gösteriyor.

iPhone 15 Kamera Özellikleri

Bu sensör aslında bir akıllı cep telefonundan çok Sony’nin kompakt bir dijital fotoğraf makinesinde görebileceğiniz türden bir sensördür. Bu durum iPhone 15 Pro Max’in tabiki de Sony’nin dijital kameraları kadar iyi sonuç vereceğini kesinleştirmiyor. Ancak düşük ışıklarda iPhone 15 Pro Max’in iPhone 14 Pro Max’e göre çok daha iyi çekimler yapacağını garantiliyor. Hatta alan derinliği konusunda da 14 serisinden çok daha iyi olacağını kesinleştiriyor. Hatta kamerada bulunan düşük ışık modunun daha az açılacağı da kesinleşmiş.

Bildiğiniz üzere iPhone modellerinde video çekmek istediğinizde düşük ışık modu olmuyor. Bu sebepten dolayı düşük ışıkta çekilmiş bir fotoğraf ve video arasında çok fark oluşabiliyor. 1 inçlik sensör ve biraz da yazılım gücü ile aradaki bu fark kapanacaktır diye ümit ediyorum.

Peki 1 inç büyüklüğüne sahip lens kullanacak olan ilk akıllı cep telefonu iPhone 15 Pro Max mi olacak? Hayır, piyasada 1 inç büyüklüğünde sensöre sahip akıllı cep telefonları hali hazırda bulunuyor. Örneğin Xiaomi 13 Ultra, Oppo Find X6 Pro ve Vivo x90 Pro Plus.

5-6x Optik Yakınlaştırma

Yıllardır bir çok akıllı cep telefonunda periskop modül kullanarak optik yakınlaştırma konusunda daha iyi hamleler görebiliyoruz. Muhtemelen 1 inç büyüklüğündeki sensör gibi periscop modül de iPhone 15 Pro Max modeline özel olacaktır. Bu modül sayesinde iPhone 15 Pro Max 5x ya da 6x optik yakınlaştırma yapabilecek.

Bu rakam sizin için yeterli olur mu bilmiyorum çünkü Samsung’un üst seviye modeli 10x optik yakınlaştırma yapabiliyor. Eğer Apple, 5-6x yakınlaştırma sırasında çözünürlüğü 48 mp’de tutabilirse ve bu çözünürlüğü de yakınlaştırma için kullanabilirse aslında Samsung’a meydan okuyabilir. Bu tipte bir durumu ülkemizde göremiyor olsak da videolarını izlediğimiz Google Pixel 7 modelinde görüyoruz. Hatta Apple, bu 2 cihazdan daha iyi sonuçlar gösterebilir çünkü Apple’ın kamera sisteminde çözünürlük yükseltici güzel bir yapay zeka yazılımı kullanabileceğini düşünüyorum.

Apple periscope lensi için yeni bir patent aldı. Bu patent diğer firmaların patentlerinden muhtemelen biraz daha farklıdır. Bu sebepten dolayı kameranın sonuçları da diğer cihazlardan biraz farklı olacaktır.

Video

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir