Neden Herkes iPhone Alıyor ? iPhone Tercih Sebebi Nedir?

Her geçen gün Apple’ın akıllı cep telefonu pazarındaki pasta dilimi büyüyor desek yeridir. Eskiden Android işletim sistemli cihaz tercih eden Bilal Abimiz bilet gitti sıfır iPhone 14 aldı kendisine. Peki tüm akıllı cep telefonu sektörü global olarak düşüşteyken nasıl oluyor da Apple’ın akıllı cep telefonu sektöründeki payı artıyor? Neden herkes iPhone alıyor?

Apple harici bir çok marka akıllı cep telefonlarında zaman zaman indirim yapıyorlar. Özellikle cihazlar ilk piyasaya çıktığı zaman ya da ön siparişten satın almak istediğiniz zaman Apple harici markalar çeşitli aksesuarları size hediye ediyorlar. Apple, bu tipte bir işlem yapmayı bırakın her geçen gün fiyatları arttırıyor. Ama buna rağmen iPhone tercih ediliyor, peki ama neden?

Statü Göstergesi

Bunu kimsenin inkar edeceğini düşünmüyorum. Ülkemizde iPhone kullanmak bir statü göstergesi halindedir. Çok doğru bir yaklaşım olduğunu savunmuyorum ancak iPhone’un ilk zamanlarından beri bu böyledir. Eğer iPhone kullanıyorsanız size insanların bakışı ya da tavrı değişiyor gibi algılanıyor. Tamam, bazı ortamlarda maalesef böyle olabiliyor ancak bunun böyle olmasında Apple’ın da diğer markaların da payı var.

Apple genellikle yılda 1 model serisi ya da 2 model serisi tanıtmaktadır. Bu model serilerinden pahalı olan tasarımıyla ve çeşitli diğer özellikleri ile diğerlerinden ayrılır. Uzaktan bu cihazları gördüğünüz zaman pahalı bir iPhone modeli olduğunu anlarsınız. Ama diğer markalarda bu böyle olmuyor. Yeni tasarım diline sahip çok ucuz cihazlar da piyasaya çıkartıyorlar çok pahalı telefonlar da…

Bu arada Apple’ın tanıtmış olduğu uygun fiyatlı olarak lanse edilen SE serisi bir çok Android cihazdan da pahalıdır, bunu da unutmayalım.

Apple Hizmet ve Servisleri

Özellikle günümüzde Apple kaliteli cihazlar ürettiği kadar kaliteli servisler de ortaya koymaktadır. Bunlara iMessage ve FaceTime’ı örnek verebiliriz. FaceTime görüntülü görüşme servisi gerçekten çok stabil bir şekilde çalışmaktadır. Görüntü ve ses kalitesi muazzam denecek seviyededir. Apple servisleri kimi zaman iPhone kullanıcılarını sinir etmektedir. Ancak servisleri Apple’ın belirlediği kurallara göre kullanıp sistem dışına çıkmak istemezseniz Apple servisleri gerçekten çok iyi çalışmaktadır.

Apple servislerini çalışma ortamında ya da çeşitli sebeplerden dolayı bir defa kullanmaya başlayanlar bu servisleri kullanabilmek için iPhone’u tercih ediyorlar.

Bu konuda Apple son zamanlarda güzel de bir pazarlama stratejisi yapıyor. FaceTime’ı Android işletim sistemi ve Windows işletim sistemine sahip cihazların kullanımına açtı ancak kısıtlı olarak. Bir Apple cihaz kullanıcısı görüşmeyi başlatmadan diğer işletim sistemine sahip cihazlar bağlanamıyor. Bu bekleme sırasında Apple cihazı almayanalra yanlış tercih yaptığını Apple sorgulatıyor ve servisleriyle diğer kullanıcıların tanışmasına imkan sağlıyor.

Ekosistemi Kurmak

Elimde Apple Watch, AirPods, Apple TV, MacBook, iPad ve iPhone var. Bununla beraber Philips Huelar da var ama konumuz bu değil. Apple’a ait tüm cihazlar topladığınız zaman gerçekten her bir cihazı kullanırken almış olduğunuz tat nirvanaya ulaşıyor. Bir cihazda kopyaladığınızı diğer cihaza yapıştırmak, belgelerinize istediğiniz cihazdan erişip kaldığınız yerden devam etmek. Ekosistemi tamamladığınız zaman aksesuarlar ve tüm cihazlar bir harmoni şeklinde çalışıyor ve bir çok özelliği kullanabilmeye başlıyorsunuz.

Stabillik

Android her zaman diğer Android işletim sistemini kullanan cihazlar ile yarış içerisinde olduğu için teknolojiyi çok hızlı takip etmek zorundadır. Ancak iPhone’un böyle bir derdi yoktur. Bu sebepten dolayı da teknolojiyi 1 adım geriden takip eder. En yeni teknoloji stabil hale gelene kadar iPhone’a eklenmez. Bu sebepten dolayı Android cihazlar teknoloji anlamında şov yaparken zaman zaman beklenmedik hatalar oluşabilir. iPhone’da ise artık eskidi bu diyeceğiniz teknolojiler vardır fakat bu teknolojiler çok sağlam ve oturmuş bir şekilde geldiği için kullanıcıya çok daha iyi bir kullanım deneyimi sunmaktadır.

iPhone Teknolojiyi Yakaladı

Çift kamera ve kablosuz şarj özelliği gibi iPhone’dan önce diğer markaların cihazlara gelmiş günlük hayatımızda kullanabileceğimiz özellikler uzun bir süre iPhone’da olmadı. iPhonelar’ın kamerasında yakınlaştırma özelliği bile yoktu hatırlarsınız. Günlük hayatımızda eksikliğini hissettiğimiz bu özelliklerin artık neredeyse hepsi iPhone’a geldi. Eskiden bu özellikler için Android cihazları tercih ederdik. Artık buna gerek kalmadı.

Neden Herkes iPhone Alıyor

Güvenlik

Bu başlığı üçe ayıracağım:

Ebeveyn ve Çocuk Güvenliği: iPhone ebeveyn kontrolünde çocukların kullanabileceği son derece güvenilir bir akıllı cep telefonu modelidir. Çocuk üyelik ve hesaplarına çeşitli kısıtlamalar ve denetimli erişim gibi bir çok özellik iPhone’da bulunuyor. Aynı zamanda mağazada çocukların yapacağı erişim miktarı da kısıtlanabiliyor.

Mağaza Güvenliği: App Store’a zamanında bir oyun yüklemiş birisi olarak şunu gönül rahatlığı ile söyleyebilirim. App Store’da bulunan uygulamalar cihazımın sağlığını tehdit etmeyecektir. Bu uygulamalar cihazımda stabil bir şekilde çalışacaktır. Bu uygulamalar içerisinde ben rahatsız edici bir içerik görmeyeceğim.

Cihaz Güvenliği:

Android işletim sistemine sahip akıllı cep telefonlarına mağaza dışarısından uygulamalar rahatlıkla yüklenebiliyor. Bu tipteki uygulamalar benim cihazımın sağlığını ve verilerimin güvenliğini tehdit etmektedir. Bu tipte bir işlemin varsayılan olarak Apple önünü kapatmaktadır. İşletim sistemi ve uygulamalar seviyesinde çokça kez iPhone kendisini diğer cihazlardan daha güvenilir olduğunu ispat etmiştir. iPhone kullanırken kendimi ve verilerimi çok daha güvenilir bir yerde olduğunu bilerek kullanıyorum.

Ünlülerin Yürüttüğü Reklam Politikası

Pek bu durumu onaylamıyor olsam da sosyal kültüre Amerika ve çeşitli ülkeler yön veriyor. Bir takım ünlülerin giydiği kıyafet veya kullandığı akıllı cep telefonu moda oluyor. Dizi veya filmlerde gördüğümüz cihazları kullanmak çünkü o dizi veya filmlerdeki gibi bir yaşantımız olsun ya da çeşitli şekillerde o yaşantıda gördüğümüz şeylere özeniyoruz. Biz farkında olmadan Amerikan yaşam kültürünün bir haline geldi iPhone. Bu yaşam kültüründen istesek de istemesek de etkileniyoruz.

Model Serisinde Sadelik

Yeni bir akıllı cep telefonu alacağınız zaman aklınıza doğal olarak ilk gelen soru hangi cihazı almalıyım oluyordur. Şanslısınız ki piyasada gerçekten çok fazla seçenek var. Ama gerçekten bu konuda şanslı mısınız? Bazen az seçenek olması seçimi kolaylaştırır. Fazla seçenek olduğu zaman seçenekler arası farkları ayırt ederken bile kafanız karışabilir. iPhone modellerinde bu şekilde bir kafa karışıklığı olmaz. Çünkü piyasada bulunan iPhone modellerinin isimleri de sadedir ve cihazlar arası farklar da gayet anlaşılır seviyededir.

Apple Destek ve Servis Ağı

Ülkemizde Apple’ın destek servisi gerçekten iyi işliyor. Her zaman ulaşabileceğimiz bir telefon numarası ve ülke genelinde bir çok servisi ile genellikle cihazları tamir etmek yerine değiştirmeyi öneren marka bu konuda müşterisini memnun kılabiliyor.

Fiyatı Daha Geç Düşüyor

Ülkemizde istediğimiz bir şeyi almak yerine bazen de paramızın değerini korumak için tercihlerimizi değiştirebiliriz. Bunu özellikle araba satın alırken yaşadığınızı tahmin ediyorum. Ülkemiz şartlarında şu bir gerçek: Android işletim sistemini kullanan akıllı cep telefonlarının fiyatları iPhonelar’a göre çok daha çabuk ucuzluyor. Bunun en büyük sebebi Android işletim sistemini kullanan markaların yıl içerisinde birden fazla model piyasaya sürmesidir. Şu günlerde satın aldığınız bir iPhone 2-3 yıl sonra satmak istediğinizde Android işletim sistemini kullanan akıllı cep telefonlarına göre çok daha üst fiyatlara satılabiliyor.

Video

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir