iOS 16.6 Public Beta Yayınlandı – Yenilikler Neler ?

iOS 16.6 Public Beta yayınlandı. Bu güncelleme developer beta güncellemesi değildir. iOS 16.6 public beta yenilikler neler? iOS 16.6 güncellemesi bize ne getiriyor?

Developer Beta vs Public Beta

İlk olarak developer beta ve public beta arasındaki farka bir değinmek istiyorum. Developer beta yazılım geliştiriciler için yayınlanan beta sürümlerdir. Public betadan önce yayınlanır. Developer beta işletim sistemini kurabilmek için Apple Developer üyeliği ile eşleştirilmiş ya da kayıt edilmiş bir iPhone’a ihtiyaç vardır. Apple Developer üyeliği de bildiğniz üzere yıllık 100$’dır. Public beta ise ücretsiz bir şekilde halka açık beta sürümdür. Bu beta güncellemeyi cihazınıza kurmak için Apple Beta Program‘a üye olmanız yeterlidir.

iOS 16.6 Yenilikler Neler ?

Bu güncellemede çok fazla yenilik beklememek gerekiyor. Apple asıl yenilikleri iOS 17 güncellemesine saklıyor. Bu sebepten dolayı iOS 16.6 biraz daha güvenlik açığı giderme ve stabillik üzerine olan bir güncelleme olacaktır.

Bu güncelleme ile Modem Firmware sürümünde büyük bir güncelleme görüyorum. Bu da hücresel veri bağlantısı üzerinde internet kopmaları ya da çağrı görüşmelerinde problemler yaşayanlar için büyük bir iyileştirme demektir.

Ayarlarda bulunan arama kısmına Contact Key Verification yazdığımızda bir kayıt çıkıyor. Ancak buna bastığımızda iCloud menüsüne yönlendiriliyor. Eksik eklenen bir özellik olmuş. Bu özelliği Apple zaten tanıtmıştı. Bu özellik iMessage içerisindeki sohbete izinsiz bir giriş olduğu zaman sohbet içerisinde bir uyarı gözükmesini sağlıyor.

İnternette gördüğüm kadarıyla artık Siri ekran videosu alabiliyormuş ve durdurabiliyormuş. Ancak ben bunu gerçekleştiremedim. Siri’ye bu komutu verdiğimde ekranı kilitliyor.

Animasyonlar biraz hızlandırılmış olarak gözüküyor. Bu betanın bir hatası mıdır yoksa iOS 16.6’da artık animasyonlar bu şekilde hızlandırılmış mı olacak bilemiyorum.

Apple’ın bu güncelleme için güncelleme not listesi paylaşmamış olması çok ilginç.

Buglar

Kilit ekranındaki bildirimleri gizlemek ve göstermek istediğinizde bildirimlerin geç gözükmesi hatası devam ediyor.

Kurmanızı Önermiyorum

Bazı şeyleri konuşmak için çok erken ancak sürüm numarasına baktığım kadarıyla yaklaşık 5 beta sürümü gelecek gibi duruyor. Bu da demek oluyor ki bu beta güncellemesi henüz yolun başındadır. Her beta güncellemesini ben kurmanızı önermiyorum ama bu güncellemede ilk sürümü itibariyle gözle görülür hatalarla geldi.

Muhtemelen iOS 16.6 güncellemesi bir güvenlik açığı ya da güncelleme gerekliliği olmazsa iOS 17 öncesi son güncelleme olabilir. Haziranda düzenlenecek olan WWDC kapsamında iOS 17’nin beta sürümünün yayınlanacağını ben bekliyorum.

Video

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir