iPhone Ön Kamera Ters Çevirme Kapatma Nasıl Yapılır?

Yeni bir iPhone alıp ön kamerası ile bir fotoğraf çektiğinizde bir şeylerin ters gittiğini fark ediyorsunuz değil mi? Mesela çekmiş olduğunuz fotoğrafın ters dönmesi gibi… çok da fark edilmeyecek bir terslik değil diye düşünüyorum. Çekilen bu fotoğrafların ters dönmesini engellemek mümkün. iPhone ön kamera ters çevirme kapatma nasıl yapılır ve neden iPhone ters çeviriyor?

Snapchart ya da Instagram uygulamalarını kullanarak iPhone’un ön kamerası üzerinden çekmiş olduğunuz fotoğraflar tam beklediğiniz gibi gözüküyorlar değil mi? Ancak iPhone’un kendi kamera uygulamasını kullanarak ön kameradan çektiğiniz fotoğraflar size ters geliyorlar değil mi? Bunun sebebi iPhone kamera uygulaması ön kameradan çekilen fotoğrafları çevirmesidir.

Aslında bunu yapan tek cihaz iPhone değildir ancak en çok kullanılan ve ses getiren cihaz iPhone olduğu için bu durum en çok iPhone’da göze batmaktadır.

Elinize iPhone’u alıp arka kamerasını kullanarak normal bir fotoğraf çektiğinizi hayal edin. Gözünüz ve kamera merceği aynı yöne bakmaktadır değil mi? Bu durumda iPhone kamerası ve gözünüzün gördüğü görüntünün perspektif açısından herhangi bir farkı yoktur.

Şimdi de iPhone’u alıp ön kamerası ile kendinizi çektiğinizi hayal edin. Gözünüz ve kamera merceği zıt yönlere doğru bakıyor değil mi? Ön kamera ile fotoğraf çekerken iPhone’un karşılaştığı sorunun kaynağında bu perspektif farkı vardır. Bu durumda iPhone ekranda sizin aynalanmış perspektifinizi mi yoksa kameranın gerçek perspektifini mi göstermelidir?

iPhone Ön Kamera Ters Çekiyor

Eğer bir aynaya bakıyor olsaydınız kendinizin ters çevrilmiş halini görürdünüz. Hatta elinizde bir yazı olsaydı yazıyı da tersten görebilirsiniz. Özçekim kavramı ortaya atıldığından beri bu soru yazılım şirketleri için büyük bir sorundur.

Snapchat gibi uygulamalar bir fotoğrafı veya videoyu çekildikten sonra yansıtılan perspektifi korumaktadır. Kullanıcının yansıtılmış bir önizlemesini görüntülemektedir. Bu tipteki uygulamalarda kullanıcı ne görürse onu elde ettiği için ekrandaki görüntü çok doğal gelmektedir. Ancak bu durumda metinler normalden ters gözükmektedir.

iPhone’un kendi kamera uygulaması ön kamera ile yapılan çekimlerde gerçek bakış açısını kullanarak karşımıza aynalanmış bir görüntü sunmaktadır. iPhone’un kamera uygulaması kullanıcılara çekimlerinin bir önizlemesini fotoğraf çekmeyi daha doğal hissettiren bir ayna efektiyle gösterir. Ancak fotoğraf çekildikten sonra ayna efekti ortadan kaldırılır. Bunun amacı fotoğraflarda ters görsel ya da ters metin olmadan fotoğrafların çekilmesini mümkün kılmaktır.

Bu durum benim gibi bir çok kişinin canını sıkıyor olsa da Apple’a göre öz çekim için en iyi çözüm budur. Kendi yüzümüzü başkalarının perspektifinden görmeye alışık olmadığımız için bu fotoğraflar bize çok rahatsız edici geliyor.

iOS 14 güncellemesi sonrası Apple, ön kamera ile çekilen fotoğrafların ayna efektini koruma özelliğini getirdi. Bu özelliği açmak için Ayarlar > Kamera > Ön Kamerayı Yansıt özelliğini açmanız gerekmektedir. Bu özelliği açtıktan sonra fotoğraf çekimi sırasında ekranda en görüyorsanız fotoğraf çekimi tamamlanınca da onu elde edersiniz.

Video

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir