iPhone 15 Hoparlör Cızırtı Problemi Neden Yaşanıyor ?

İnternette gördüğüm kadarıyla iPhone 15 serisi iPhone kullanıcıları yeni bir problem ile uğraşıyorlar. Gerçekten iPhone 15 piyasaya çıktığı günden beri kaç farklı problem ile uğraştı artık saymayı bıraktım. iPhone 15 hoparlör cızırtı problemi hakkında biraz konuşalım.

iPhone 15 Hoparlör Cızırtı Problemi

Ahize kısmında bulunan hoparlörde sesi %80’den fazla açtığınızda cızırtılı bir ses duymakla ilgili şikayetler alıyorum. Zil sesi yüksekliğini en yükseğe aldığınız zaman bu sesi daha çok duyabiliyorsunuz çünkü zil sesinde her 2 hoparlör de çalışıyor.

Telefonun alt kısmında bulunan hoparlörde de zaman zaman cızırtılı ses duyduğunu iddia eden bir kesim var ancak gördüğüm kadarıyla bu durum en çok cihazın kulaklık hoparlörü olarak bilinen ahizesinde bulunuyor.

Cızırtı sesinin yanında bazı kullanıcılar da belli videolarda veya frekans aralıklarında sesin titrediğini veya patladığını söylüyor.

Cızırtı Sorunu Neden Olur?

iPhone 15 serisinde yazılımsal ya da donanımsal bir sorun olduğu ortada duruyor. Burada özel bir durum var ancak bu durumu bir kenara bırakırsak normal şartlarda hoparlörlerde neden cızırtı sorunu olur diye düşünüyorum.

  • iOS işletim sisteminde genel bir sorun olabilir. Bu şekilde bir durum var ise güncelleme ile sorun çözülecektir.
  • Hoparlöre kir ve toz kaçmış olabilir.
  • Hoparlörde ya da hoparlörü besleyen devrelerde bir sorun olabilir.

Cızırtı sesini çözmek için size önerebileceğim şeyler şunlar olabilir:

  • Telefonunuzu yeniden başlatın.
  • iOS güncellemesi var ise güncellemeyi yükleyin.
  • Hoparlörlerinizi temizleyin.
  • Apple Destek ile iletişime geçebilirsiniz.
  • Sesi ahizeden hoparlöre alıp yeniden ahizeye alabilrsiniz.

Ancak iPhone 15 genelinde bu şekilde bir sorun var ise size önerdiğim şeyler çözüm olmayabilir.

Hangi iPhone Modellerinde Bu Sorun Var

iPhone 15 serisi olarak tüm video içerisinde bahsettim çünkü bu sorun iPhone 15 serisine ait tüm modellerde yaşanıyor. iPhone 15, iPhone 15 Plus, iPhone 15 Pro ve iPhone 15 Pro Max cihazları bu sorunu yaşıyorlar.

Apple’dan Açıklama Gelmedi

Bir kaç kullanıcı iPhonelarını ücretsiz olarak Apple’da değiştirdi ancak buna rağmen yeni gelen iPhone’da da sorunun devam ettiğini dile getiriyorlar. Bundan dolayı acaba iPhone 15lerde bir üretim hatası mı var diye düşünüyorum.

Eğer bu sorun yazılımsal ise şüphesiz bir yazılım güncellemesi ile çözülecektir. Ancak sorunun yazılımsal mı donanımsal mı olduğu hakkında bir açıklama gelmedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir