iOS 17 App Store Harici Uygulama Mağazası Yüklemek

Avrupa Birliği’nin dayatması nedeniyle iOS 17 güncellemesi sonrasında iPhone kullanıcıları App Store harici uygulama mağazalarından telefonlarına uygulama indirebilecek. iOS 17 App Store harici uygulama mağazası yüklemek ile ilgili son durumu beraber ele alalım.

iOS 17 güncellemesinin yayınlanmasının ardından bu özelliğin geleceğini bekliyorduk. Ancak iOS 17.1.1 yayınlandı ve bu özellik hala gelmedi. Ancak görünenlere göre iOS 18 öncesinde biz bu özelliği göreceğiz. Biz diyorum ancak Avrupa Birliği ülkeleri desek daha doğru olacak. Bu durumda Türkiye’nin görüp göremeyeceği henüz kesinleşmiş değil.

App Store Harici Uygulama Mağazası

2024 yılında bu özelliğin devreye gireceği söyleniyor. Bu özellik ile iPhone’a yüklenecek uygulama mağazaları tam olarak nasıl olur bilemiyorum ancak bir şekilde Apple tarafından kontrol edilecekler.

Bazı sızıntılara göre iOS 17.2 güncellemesi App Store harici uygulama mağazalarını çalıştırabilecek alt yapıyı bulunduruyor. Ancak bu özelliği aktive edilebilmesi için Apple’ın bu işlemi başlatması gerekiyor. Muhtemelen bunun Apple, bazı prosedürleri bekliyor.

Değinmek istediğim diğer bir konu da Safari eklentileri gibi bazı şeyleri de biz iPhone’a indirebiliyorduk. App Store harici mağazalar ile iMessage ve FaceTime gibi uygulamaların da işlevlerini arttırabiliriz. Bu durum biraz Apple’ı korkutuyor ancak bunun önünü açmak zorunda kalacak gibi duruyor.

Bu konuda olan bir yanlış anlaşılmaya değinmek istiyorum. iPhonelar’a APK yüklenmeyecek. Bu şekilde bir algı oluşmuş ancak bu tamamen yanlış bir algıdır. APK dediğimiz dosya tipindeki dosyalar Android işletim sisteminde çalışması için özel olarak tasarlanmış dosyalardır. Android kullanıcıları mağaza dışından APK dosyaları indirerek uygulamaları kurabilmektedir. Ancak aynı APK dosyaları iPhonelar’da çalışmayacaktır. Muhtemelen iPhone için İPA formatında ya da farklı formatta dosyalar indirmek zorunda kalacağız.

Diğer bir yanlış algı da Play Store’un iPhone’a gelecek olmasıdır. Play Store bildiğiniz üzere Google tarafından oluşturulmuş içerisinde Android işletim sistemi için uygulamaların barındırıldığı bir uygulama mağazasıdır. Bu uygulama mağazasının birebir aynısı iPhone için yayınlanmayabilir. Google tarafından Play Store adında bir uygulama mağazası gelebilir. Ancak bu uygulama mağazasının birebir aynı içerik ile iPhone’a yayınlanacağının garantisi yok. Bu konuda Google’ın açıklama yapması gerekir.

Video

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir