iPhone Pil Sağlığı İçin Bunları Asla Yapmayın !

iPhone kullanıcılarının şu günlerdeki en büyük dertleri pil sağlığı diye düşünüyorum. Pil sağlıklarının düşmesini istemiyorlar. Çünkü pil sağlığı düştükçe iPhone’un şarjı daha kısa süre dayanabiliyor aynı zamanda iPhone’un ikinci eldeki değeri de bir hayli azalmış oluyor. Bu sebepten dolayı size bu videoda iPhone pil sağlığı için bunları asla yapmayın diyebileceğim bazı maddeleri paylaşacağım.

Sahte Adaptör Kullanmayın

Biliyorum orijinal şarj adaptörleri çok pahalı. Ancak sahte adaptörleri kullanmak her açıdan çok tehlikelidir. Sahte adaptörler iPhone’a fazla akım ya da voltaj gitmesine neden olabilirler. Bu da iPhone’un bataryasının ya da ilgili komponentlerinin zarar görmesine neden olabilir. İlla ki Apple marka adaptör kullanın demiyorum ancak gerçekten MFI sertifikasına sahip olan kaliteli adaptörler kullanın derim.

Az Çeken Yerler

iPhone şebeke ile bağlantısını iyi bir çekim şiddeti ile yapamaz ise tahmin edebileceğinizden fazla şarj tüketmektedir. Bu sebepten dolayı evinizin bodrum katında ya da kapalı otopark gibi bir yerdeyseniz. Kısada iPhone’un iyi çekmediğini bildiğiniz bir yerde iseniz ve size o anda ulaşılmaması çok problem değil ise bu gibi durumlarda iPhone’u zorlamayın. Siz iPhone’u zorlarsanız şarjınız daha çabuk bitecek ve iPhone’unuzun bataryasını daha çok şarja takmak zorunda kalacaksınız. Bu da pil sağlığında olumsuz etkiye neden olacaktır. iPhone’u bu gibi durumlarda zorlamamak için uçak moduna almanızı öneririm.

Bildirimleri Kapatın

iPhone’a ne kadar bildirim gelirse iPhone’un ekranı o kadar çok açılır. Aynı zamanda bildirim geldikçe iPhone’un kilidini açıp herhangi bir uygulamayı açmanız ihtimal dahilindedir. Durum böyle olunca iPhone’u ne kadar çok kullanırsanız o kadar çabuk şarjınız bitecektir. Şarjı biten iPhone’u daha çok şarja bağlamanız gerekecektir. iPhone’u ne kadar şarja bağlarsanız o kadar çabuk pil sağlığınız düşecektir. Bu nedenden dolayı bence iPhone’da mümkün olduğu kadar uygulamaların bildirimlerini kapatın ki telefonu daha az kullanın derim.

Otomatik Parlaklık Açın

iPhone’un şarjını en çok tüketen şeylerden birisi de kaliteli olan ekranıdır. Ekranı son parlaklıkta tutmak şarjınızın çok daha hızlı tükenmesine neden olacaktır. Şarjınız çok hızlı tükendikçe iPhone’u daha çok şarja bağlamanız gerekecektir. iPhone’u ne kadar çok şarja bağlarsanız pil sağlığınız o kadar hızlı düşecektir. Benden size tavsiye otomatik parlaklık özelliğini kesinlikle açın. Otomatik parlaklığı açmak için Ayarlar > Erişebilirlik > Ekran ve Metin Puntosu > Otomatik Parlaklık menüsünden otomatik parlaklığı açabilirsiniz.

Kullanmadığınız Uygulamalar

iPhone’un hafızasına güvenip App Store’un büyülü dünyasına kanıp da çok fazla uygulama indirmiş olabilirsiniz. Belki bu uygulamaları denemek için ya da bir kaç el oyun oynayayım da silerim diyerek indirmiş olabilirsiniz. iPhone’a çok fazla uygulama yüklemek de iPhone’un pil sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir.

iPhone’da spotlight kullanarak bir arama yaptığınızda ya da kullanmadığınız uygulamalar arka planda işlem yapmaya kalktığında kullanmadığınız uygulamalar da iPhone’un CPU ve ramini tüketmektedir. Bu da iPhone’un şarjının azalmasına neden olmaktadır. Kullanmadığınız uygulamaları iPhone’dan sildikçe iPhone’un şarjı daha uzun süre dayanacaktır ve böylelikle iPhone’u daha az şarja bağlamak zorunda kalıp pil sağlığınızın daha az düşmesini sağlayabilirsiniz.

Bununla beraber Ayarlar > App Store > Kullanılmayanları Kaldır özelliğini açarak kullanmadığınız uygulamaları iPhone’dan otomatik olarak siler. Silinen uygulamanın ikonunu ana ekranda tutmaya devam eder. Eğer uygulamayı açmak isterseniz ve uygulama App Store’da varsa uygulamayı iPhone, App Store’dan yeniden indirir.

Şarjınızı Tamamen Bitirmeyin

iPhone’un şarjının tamamen bitmesini sağlayıp da iPhone’un kapanmasına neden olmanız pil sağlığı için gerçekten çok tehlikeli bir durumdur. Evet, iOS işletim sistemi aslında size %0 şarjı varken arka planda kendisine biraz enerji ayırmıştır. Ancak lityum iyon bataryalar çalışma prensipleri nedeniyle şarjları tamamen bittiğinde tamamen tükenebilirler. Böyle bir durumda iPhone’u yeniden açmak için çok yüksek bir voltaj vermeniz gerekebilir. Bu çok düşük bir olasılıktır ancak hiç olmayacak diye bir kural da yoktur.

iPhone’u Kablosuz Şarj Etmeyin

iPhone’u kablosuz şarj cihazları ile şarj etmek kabul ediyorum çok rahat bir işlem. Ancak kablosuz şarj cihazları iPhone’un daha çok ısınmasına neden olmaktadır. Isınan iPhone’un batarya sağlığı çok daha hızlı düşmektedir. Bu sebepten dolayı ben iPhone’un kablosuz olarak şarj edilmesi taraftarı değilim.

Video

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir