iPhone 11 Pahalı Değil ki Hem Siz Alın Diye Üretilmedi

iPhone 11 Türkiye fiyatları açıklanıyor bu aralar. Her görenin tepkisi bir telefona bu kadar para verilmez ki ya da bu ne çok pahalı oluyor. Ben de konuya yabancı olsam fiyatı görür görmez ben de aynı tepkiyi veririm ancak verilen tepki bana göre yanlış. iPhone 11 pahalı bir akıllı cep telefonu değil !

iPhone 11 Pahalı Değil Tam Parasının Karşılığı

Apple’dan reklam falan satın aldığımı düşünüyor olabilirsiniz ya da Apple damarımın tuttuğunu da düşünebilirsiniz ancak bu şekilde bir durum söz konusu değildir. Şunu bir aklınızın kenarına not edin:

Bu cihazların Türkiye fiyatını Apple belirlemiyor. Yani Apple gidip bu sene iPhone Türkiye’de 3.000 TL olsun bu sene 10.000 TL olsun demiyor.

Yani lütfen Apple’a dolandırıcı muamelesi yapmayın. Sadece performansı rakamlarda arayan, stabilizasyon çalışmalarına ya da yazılımın kalitesine bakmayan kesim size diyorum: Apple’ın şu RAMi var bak bu paranın 5 te 1ine şu kadar RAMli Android şu marka var ben enayi miyim o kadar para Apple’a vereyim diyorsunuz enayi değilsiniz evet ama bu işten anlamayan bir cahilsiniz !

Biraz sert bir cümle oldu ama maalesef öylesiniz dostum. Android’in o yüksek rakamlarla elde edemediği performansı Apple yazılım kalitesi sayesinde çok daha düşük donanımlarda elde ediyor. Yazılımı kağıt üzerinde performans ibaresi olarak göremiyorsunuz bu yüzden de Apple fiyatı gereksiz yere şişiriyor diyorsunuz. Maliyet hesaplamasına sadece donanım fiyatlarını katıyorsunuz. Bu sizin yaptığınız en büyük hatadır.

iPhone Türkiye fiyatlarının artmasında Apple’ın bir etkisi yok. Her sene Apple dolar bazında hemen hemen aynı fiyata bu cihazı piyasaya sürüyor. O zaman bu telefonun Türkiye’deki fiyatı neden artıyor ?

Bu sorunun cevabı çok basit: Türk parası değer kaybediyor. Dolar artıyor, vergiler artıyor. iPhone parası alırken bir iPhone parası da devlete veriyoruz.

Bir de konuya şu şekilde değinmek istiyorum. Apple bu telefonu Türkiye için üretmiyor. Her sene yeni iPhone alma hayaliniz var ise Türkiye’de yaşamayın. Apple gidip de iPhone fiyatı Türkiye’de şu kadar oldu bir çalışma yapalım da Türkiye fiyatında özel bir indirim sergileyelim demez !

Amerika’da haftada 6 gün ve günde 8 saat çalışan birisi aylık maaşı ile 2 adet yeni iPhone alabilir. Türkiye’de asgari ücret ile çalışan birisi bu sürenin 5 katı kadar çalışması ile yeni bir iPhone modeli alabilir. Bu hesaplamaları siz de yapabilirsiniz.

Emeğinizin karşılığını onlar kadar alamadığınız bir dünyada onlar ile ekonomik yarışlara girip onlara özenmek sizi krediye boğar, yapmayın !

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir