Arduino Mac OS X Kurmak ve Bağlamak

Arduino Mac OS X ile entegrasyon problemi gibi bir durum söz konusu olmadığı için OS X kullanıcıları rahatlıkla Arduino yazılımını cihazlarına yükleyebilir ve Arduino üzerinde geliştirmelere başlayabilirler. Bu yazıyı yazarken ben de aynı zamanda kendi cihazıma Arduino yazılımını kuracağım ve bu yazılım ile Arduino Uno ile bir bağlantı gerçekleştireceğim.

arduino mac os

Arduino Mac Os X İndirelim ve Kuralım

İlk olarak Arduino’nun resmi yazılımını indirelim. Resmi yazılımını indirmenizi öneririm çünkü bu yazılım Windows işletim sistemi ile geliştirilmiş olan ile bire bir aynıdır. Yazılımı Arudino’nun resmi sitesinden bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Bu yazılım 10.8 ve üzeri OS X sürümlerinde çalışmaktadır. İnen zip dosyasını açın ve çıkan uygulamayı Uygulamalar klasörüne taşıyın.

Arduino cihazını USB kablosu ile Mac cihazınıza bağladıktan sonra Araçlar > Port yolunu izleyerek cihazın Mac’e bağlandığını görebilir ya da kodun gönderileceği Arduino cihazını seçebilirsiniz. Eğer port menüsünde Arduino gözükmüyor ise donanımsal bir probleminiz vardır. Kabloyu, bağlantı portu ve cihazı kontrol ediniz.

Mac OS X işletim sistemini kullanan cihazınıza gelen yazılım güncellemeleri sonrası kurmuş olduğunuz bu programa ait bir güncelleme var mı kontrol etmek sizin göreviniz. Çünkü Arduino yazılımı bu güncellemeyi otomatik denetleyip yapmıyor. Şunu da belirtmek isterim ki ben kaç OS X sürümüdür aynı yazılımı kullanıyorum. Herhangi bir problem olmadı ya da ben hissetmedim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir