HTML Programlama Dili Değildir ise Nedir ?

Yazılım sektörüne giriş yapmak isteyenleri ilk olarak HTML öğrenmesini öneriyorlar. HTML mantık anlaşılması ve öğrenilmesi bakımından evet kolaydır ancak HTML bir programlama dili değildir. Peki o zaman HTML’i neden öneriyoruz ve HTML programlama dili midir ?

HTML Programlama Dili Değil Bir İşaretleme Dilidir

İlk olarak şu 4 harfin açılımına bakalım kelime anlamı neymiş ? HyperText Markup language şeklinde bu 4 harfi açabiliriz. Şimdi de bu 4 kelimeyi Türkçeye çevirelim. HyperText birleşik kelimesini ben üstün metin olarak çevirmek istiyorum. Standart bir metin değil de içerisinde başlıklar, kalın yazılar ya da italikler gibi özel biçimleri bulunduran metindir. Martkup, işaretlemek demektir. Burada işaretlemeyi tasvir etmek görselleştirmek . olarak düşünebiliriz. Language’i tabiki de dil olarak çevireceğim. Çeşitli yazılımların anlayabileceği üstün metinler diyebiliriz.

Kullanmakta olduğumuz web sitelerin tasarımlarının büyük bir çoğunluğu HTML kodlarını da bünyesinde barındırır. HTML ya da çeşitli işaretleme dilleri ile yazılan tasarımları web tarayıcılarımız bizler için yorumlar ve bize o tasarımı görsel olarak gösterir.

Ancak web site ile etkileşime girme kodlarımızı HTML sağlamaz! Butona basınca ya da bir şeye dokununca çalışan işlemleri HTML sağlamaz onu yapabilseydi zaten adı işaretleme dili değil programlama dili olurdu.

Kısaca HTML sadece web site üzerinde görmüş olduğunuz yazıları görmenizi sağlar. Sayfadaki yazıları ve bunların bazı tasarımsal özelliklerini herhangi bir web tarayıcıya HTML ile anlatırsınız.

Anlattığınız bu şeyler kullanıcının bilgisayar ile etkileşimine göre bilgisayarın yapacağı komutlar ya da bir rutine bağlanmış bilgisayar prosedürleri değildir sadece tarayıcı ekranında gösterilecek olan tasarımdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir