Tesla Lazer ile Cam Temizlemeyi Hedefliyor

Elektrikli araba sektörünün tartışmasız 1 numaralı firması yaptığı işlerle gündemden neredeyse hiç düşmüyor. Sektörün öncü firması uçuk kaçık fikirleri ile önce dikkatleri üzerine çekiyor sonrasında yaptığı ilginç başarılar ile herkesin gönlünde taht kuruyor. Son zamanlarda yapmış olduğu en ilginç şey tartışmasız Tesla Cybertruck oldu. Cybertruck tasarımı ile büyük bir tepkiyi üzerine çekti. Tasarımının neden böyle olduğu ile ilgili açıklama geldi ve biz bence bu tasarıma da alışıyoruz. Bu sefer de Tesla lazer ile cam temizlemeyi hedefledi.

Tesla Lazer ile Silecekleri Tarih Edecek

İlginç bir hedef öyle değil mi ? Lazeri biz göz ameliyatlarından, küçükken sokağa ya da kedilere tutmaktan veya filmlerde güvenlik önlemlerinden tanıyoruz. Hiç bu şekilde bir görev ile karşımıza çıkacağını düşünmüyordum. Ancak lazerin yakan yapısını Tesla bilim kurgu filmlerinden gerçeğe dönüştürmeyi hedeflemiş.

Tesla arabanın üzerinde bulunan camları temizlemek için lazer teknolojisini kullanan bir patent aldı. Araç üzerinde bulunan otopilot kameraları ile entegre çalışan sistem cam üzerinde bulunan kirleri yakacak. Lazer ile yanan katı kirler parçalanarak yok olacaktır.

Yanma deyince hemen paniklemeyin. Bu yanmanın içerideki yolculara zarar vermemesi için araç camlarının indiyum-kalay oksit malzeme ile kaplanacağı söyleniyor.

Lazer ile bir bölgeye nişan alıp o bölgeyi ısıtmayı anladım tamam. Kuş pisliği gibi katı kirlerin bu yöntem ile temizlenebileceğini kabul ediyorum. Ancak suyu bununla temizleyebilirler mi bilemiyorum. Kısaca silecekler de arabanın üzerinde olmalı mı olmayacaksa yağmur suyunu lazerle ısıtıp buharlaştıracaklar ve kalan izi de lazerle yok mu edecekler tam anlayamadım.

KAYNAK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir