Xiaomi Japonya Pazarına Giriş Yapacağını Açıkladı

Çinli elektronik cihaz üreticileri özellikle akıllı cep telefonu konusunda ülkesindeki pazar ile yetinip çeşitli nedenlerden dolayı dünya geneline pek açılmıyordu. Şu sıralarda ülkesinden dışarı açılan markalara bir yenisi daha eklendi ve Xiaomi Japonya pazarına açılacağını duyurdu.

Xiaomi Japonya Pazarına Giriyor

İşin aslında bu durumun benzerini ülkemizde de gördük. Huawei öncesi ülkemizde Çin malı akıllı cep telefonları ya günümüz üst modellerinin sahtesi ya da tek tük şekilde geliyordu. Ancak artık Çinli üreticiler kendi servislerini ülkemizde açıyor. Ülkemize yatırım yapıyor ve fiyat / performans oranları sayesinde ülkemizde kendilerine bir pazar yaratıyorlar.

Xiaomi atmış olduğu tweette 9 Aralık 2019 tarihi itibari ile Japonya pazarına giriş yapacağını açıkladı. Japonya akıllı cep telefonu pazarı Apple tarafında domine edilmiş durumda. Pazarın %63’ü Apple, %6’sı Samsung’a ait gözüküyor. Kalan %31’lik pay yerel Japon markalarına ait olarak biliniyor.

Bu yüzdelik durumu bozmak amacıyla Xiaomi Japonya atağına kalkıyor. Yerinde bir hamle mi tabiki de evet. Yatırımın iyisi kötüsü olmaz. Zaten hiç girmedikleri bir pazarda marka popüler günlerini yaşarken yeni pazara girmek yerinde bir hamle oldu. Bakalım bu yatırım sonrası Japonya halkı markayı tercih edecek mi ? 1 hafta sonrasında pazardaki etkisi hemen gözükmeyecektir ancak yılbaşı indirimleri ve biz geldik indirimi gibi indirimler yaparlarsa kısa sürede markayı görebiliriz diye düşünüyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir