Neden MacBook Face ID Özelliğine Sahip Değil ?

Bildiğiniz üzere iPhone 5S ile birlikte iPhone modellerinde hayatımıza giren Touch ID, iPhone X ile birlikte yerini Face ID özelliğine bıraktı. Böylelikle iPhone’da yüz tanıma teknolojisini kullanabilir olduk. Ancak bu güne kadar tanıtılan hiç bir Apple bilgisayarında Face ID özelliği olmadı. Bu videoda neden MacBook Face ID özelliğine sahip değil sorusunu cevaplayacağım.

Kalınlık

iPhone modellerine baktığımız ilk olarak çentik ve şimdilerde de dinamik ada şeklinde Face ID sensörleri ön tarafta yer kaplıyor. Aslında MacBook cihazlarında da Face ID sensörlerinin konumlanabileceği bir çentik bulunuyor gibi gözüküyor.

Karşıdan bakınca Face ID sensörlerinin bulunabileceği kadar büyük gözüken bu çentik aslında o kadar da büyük değil. iPhone çentiği içerisinde bulunan Face ID komponentleri belli bir kalınlıktadır. Bu kalınlık MacBook çentiği tarafından yeterli olmamaktadır. Ortalama bir MacBook ekranı 3 mm kalınlıktayken Face ID sensörüne sahip bir iPhone ortalam 7 mm kalınlıktadır.

Bu rakamlara göre ya MacBook’un ekranı 2 katı kalın olmalı ya da MacBook’a Face ID komponentleri konulmamalıdır. Ben de bu konuda Apple gibi düşünüyorum. MacBook ekranını 2 katı kalınlaştırmak hiç doğru bir hareket olmayacaktır. Kabul ediyorum ekran kalınlaştığında daha kaliteli bir kamera MacBook’a konulabilecektir ancak MacBook’un en büyük avantajı olan ince olması bu durumdan olumsuz etkilenecektir.

Neden MacBook Face ID Yok?

Zamanında bu soru Apple’a sorulduğunda firmanın Mac ve iPad’den sorumlu başkan yardımcısı bu konuyu şu şekilde cevaplamıştı: Eliniz zaten klavye üzerinde olduğundan Touch ID’nin dizüstü bilgisayarda daha kullanışlı olduğunu düşünüyoruz.

Eğer Tom Boger tarafından bu soru cevaplanmamış olsaydı en azından iMac gibi cihazlarda incelikten fedakarlıkta bulunarak Touch ID eklemesi yapılabilir gibi düşünürdüm. Ancak bu açıklama bütün olasılıkları ikinci bir karara kadar iptal ediyor. Gene de 3 mm’lik bir yere Face ID teknik olarak konulabiliyor olsa bence Apple, Face ID özelliğini MacBook’a ekleyebilir.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce zamanla Face ID özelliği MacBook’a da eklenir mi?

Paragraf

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir