iOS 17.5 Güncellemesi Yayınlandı – Yenilikler Neler ?

iOS 18 güncellemesine adım adım yaklaşırken iOS 17 güncellemesinin de sonuna geliyoruz. Halka açık bir şekilde iOS 17’yi destekleyen cihazlar için iOS 17.5 güncellemesi yayınlandı. Bu güncellemenin yeniliklerine beraber bakalım.

Güncelleme Büyüklüğü

Güncellemenin büyüklüğü sizin kullanmakta olduğunuz iPhone modeli ve kullanmakta olduğunuz iOS sürümüne göre farklılık gösterebilir. Bu güncelleme ile birlikte iPad, Apple Watch ve çeşitli Apple cihazları için de güncellemeler yayınlandı.

iOS 17.5 Güncellemesi Yenilikleri

Bu güncelleme içerisinde iPhonelar’a oyun modu gibi bir çok yeni özelliğin gelmesini bekliyorduk ancak maalesef beklentilerimiz boşa çıktı. Aslında çok da şaşırmamak lazım. Apple büyük yeniliklerini iOS 18 güncellemesine saklamış olsa gerek bu güncelleme ile çok fazla bir yenilik bulunmuyor.

Model Yazılım Sürümü

Modem yazılım sürümünde bir güncelleme var. Bu demek oluyor ki iPhone’un kablosuz ağ bağlantılarında bir iyileştirme olmasını bekliyoruz. Siz de gözlemlerinizi aşağıda yorum satırında belirtebilirsiniz. Ben kullanmakta olduğum iPhone 15 Pro’da hiç Wi-Fi bağlantısında kopma yaşamadım.

Podcast Araç Takımı

Podcast uygulamasının ana menüde kullanılan araç takımında bir yenilik var. İnteraktif olarak çalışabilen bu araç takımı dinlemekte olduğunuz podcastin kapağına göre artık renklenebiliyor.

Web Tarayıcılar İçin Geçiş Anahtarı

Ayarlar > Gizlilik ve Güvenlik menüsünü açtığınızda Web tarayıcılar için geçiş anahtarları erişimi seçeneğine bir ikon eklenmiş. Ancak bu seçenek içerisindeki menüde bir değişim yok.

Safari Uygulama Yüklemek

Avrupa Birliği kullanıcıları artık Apple’ın izin verdiği uygulamaları App Store haricinde Safari kullanarak da telefonlarına kurup uygulamaları kullanabilecek.

AltStore

Aynı zamanda AltStore gibi bazı uygulama mağazaları iOS işletim sisteminde hizmete başladı. Tabi AltStore şu anda ücretli ve Avrupa Birliği kapsamında çalışıyor.

Günlük Puzzle ve İzleme Cihazları

Ülkemizde olmayan Apple News+ uygulamasına günlük puzzlelar eklendi ve izleme cihazlarına ait bildirimlerde iyileştirmeler yapıldı.

Ekvator Apple Pay

Ekvator’da Apple Pay desteği hizmete bu güncelleme ile birlikte girdi. Darısı ülkemizin başına demek istiyorum ancak çeşitli mevzuatlar ya da kurumlar nedeniyle bir türlü Apple Pay ülkemizde hizmete giremiyorum. Apple Pay Türkiye’de Neden Yok ?

Yeni Duvar Kağıtları

Pride kapsamında yeni duvar kağıtları geldi. Duvar kağıtlarındaki renkler güzel ve kilit ekranından ana ekrana geçişteki animasyon da güzel. Ancak bu tip duvar kağıtlarında bu kadar bariz bir yazı olmasındansa bu renkleri kullanarak güzel bir soyut arka plan oluşturulmasını tercih ederdim.

Performans ve Şarj

Performans konusunda bu güncelleme sonrasında telefonlarda gözle görülür bir fark yok. Güncellemeyi ilk yükledikten sonra telefonda bir hızlanma fark edebilirsiniz ancak bu sürüm kaynaklı değil de yeni güncelleme sonrasında iPhone’da çerez temizliği gibi bazı işlemlerin yapılmış olması kaynaklıdır.

Şarj konusunda iOS 17.4.1 ile çok bir fark bünyesinde barındırmıyor. Eğer şarjınız daha uzun süre dayansın istiyor ve güncellemeyi de telefonunuza kurmak istiyorsanız güncellemeyi kesinlikle iPhone üzerinden değil de bilgisayar üzerinden kurmanızı öneririm.

Bu Güncelleme Neden Gelmedi

Bu Güncellemeyi Yüklemeli miyim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir