iPhone 15 Pro İlk Yapılması Gerekilenler

Benim gibi yeni bir iPhone 15 Pro aldıysanız ilk olarak hayırlı olsun demek istiyorum. Umarım hep iyi haberler alırsınız ve umarım 15 Pro alanlar ve alamayanlar bir gün çok daha iyisini alabilirler. Sizinle bu yazıda iPhone 15 Pro ilk yapılması gerekilenler nelerdir bunları konuşacağız.

%80 Sınır

iPhonelar’da bulunan pil sağlığı zaman zaman canınızı sıkabilir. Hele de yeni bir iPhone almışken pil sağlığınızın hiç düşmesini istemeyebilirsiniz ancak maalesef bu iPhone’un da pil sağlığı düşecektir. Ancak düşmesini yavaşlatmak için bazı şeyleri yapabilirsiniz. Ayarlar > Pil > Şarj Etme İyileştirmesi menüsünden %80 Sınır seçeneğini seçmenizi öneririm. Benim gibi telefonu şarj etme işleminiz sürekli bir rutin çerçevesinde olmuyor ise bataryada bulunan kapasitörleri zorlamamak adına %80 sınırı seçmenizi öneririm.

Kestirme Klasörü

iPhone’da kestirmeler uygulamasını kullanıyorsanız kestirmeler uygulaması üzerinden kendinize bir klasör oluşturun. Buradaki klasöre iPhone’da sık kullandığınız kestirmeleri ekleyin. Ardından Ayarlar > Eylem Düğmesi menüsünden Kestirme seçeneğine basın ve oluşturduğunuz klasörü seçin. Artık iPhone 15 Pro’da bulunan aksiyon tuşuna bastığınızda 1 kestirme çalıştırmak yerine birden fazla kestirmeden istediğinizi çalıştırabilirsiniz.

Sessiz Durum Çubuğunda Göster

iPhone 15 Pro’nun yanında telefonu sessize alma tuşu bulunmuyor. Bu tuşa bakarak iPhone’un sessizde olup olmadığını rahatça anlayabiliyorduk. Bu tuş kaldırıldığı için iPhone 15 Pro’nun sessizde olup olmadığını anlamak için Apple ekrana bir simge eklemiş. Ayarlar > Ses ve Dokunuş menüsü altında Durum Çubuğunda Göster seçeneği bulunmaktadır. Bu seçeneği açarak telefonun sessizde olduğunu gösteren bir simge ekranın sol üst kısmına ekleyebilirsiniz. Eğer bu simgeyi kaldırırsanız iPhone’un sessizde olup olmadığını denetim merkezinde bulunan ikondan da anlayabilirsiniz.

Apple Uygulamalarını Silin

Yeni bir iPhone aldığınızda yeni telefonunuz varsayılan olarak bazı Apple uygulamaları ile gelecektir. Bu uygulamalara örnek olarak Pages’i verebilirim. Bu uygulamaları günlük hayatınızda kullanmayacaksanız silmenizi öneririm. Ne kadar az uygulama iPhone’da yüklü olursa iPhone’un boştaki saklama alanı o kadar çok olur ve şarjınız o kadar uzun süre dayanır.

iPhone 15 Pro İlk Yapılması Gerekilenler – Hey Siri Dinle

iPhone’u kullanırken Siri’yi de kullanıyor olabilirsiniz. Ancak Siri’yi bir tuşa basarak kendinizin açmasını öneririm. Çünkü Hey Siri Dinle özelliği sayesinde iPhone’unuzun şarjı çok daha hızlı bitecektir. Şarjınızın daha çok dayanması için Ayarlar > Siri ve Arama > Hey Siriyi Dinle özelliğini kapatmanızı öneririm.

Bildirimleri Sınırlayın

Farkında olmasanız da iPhone’unuzda bir çok uygulama bulunuyor. Aynı zamanda bu uygulamalar da size bildirim verebilirler. Ne kadar az uygulama size bildirim verirse telefonunuzun şarjı o kadar dayanacaktır. Bu sebepten dolayı Ayarlar > Bildirimler menüsünü açın ve burada mümkün olduğu kadar uygulamanın size bildirim verebilme yetkisini kapatın.

Düşük Kalite Görüntü Modu

Ayarlar > Mesajlar > Düşük Kalite Görüntü Modu seçeneğini kapatmanızı öneriyorum. Bu özelliği kapatırsanız iMessage üzerinden göndereceğiniz fotoğraflar çok daha yüksek kalitede gidecektir.

Arka Planda Uygulama Yenile

Şarjınızın daha uzun süre dayanması için arka planda uygulamaların çalışmalarını sınırlamanızı öneririm. Arka planda uygulamalar çalışmıyor olsalar da size bildirim gönderebilirler. Sadece arka planda yürütmekte olduğu işlemlere devam edemezler. Ayarlar > Genel > Arka Planda Uygulamaları Yenile menüsünden sadece Wi-Fi olarak seçim yapmanız bile hem internet paketinizi hem de şarjınızı korumaya yönelik bir ayar olacaktır. Bunun haricinde de ne kadar çok uygulamanın arka planda çalışmasını kapatırsanız şarjınız o kadar uzun süre dayanacaktır.

Apple Vision Pro için Uzamsal Video

iPhone 15 Pro’nun kamera ayarları hakkında daha detaylı bir video çekeceğim ancak ilk etapta Ayarlar > Kamera > Biçimler menüsünden Apple Vision Pro için Uzamsal Video seçeneğini kapatmanızı öneririm. Bir çoğumuzun evinde henüz Apple Vision Pro yok ve bu cihaz için video içeriği de üretmiyoruz. Bu sebepten dolayı bu seçeneği kapatabilirsiniz.

Eski iPhone’unuzu Sıfırlayın

Ana ekranınızı ve kilit ekranınızı ihtiyaçlarınıza göre kişiselleştirmeyi unutmayın. Ya da çevrimiçi bankacılık uygulamalarınızın kurulumlarını tamamlamayı unutmayın gibi bazı şeyleri bu videoda pas geçiyorum. Çünkü bu işlemler sizin kişisel işlerinizdir. Tabiki de telefonunuzu korumak için bir kılıf ve ekran koruyucu da almayı unutmayın. Ancak bence kameranızın lenslerini korumak için lens koruyucu almanıza gerek yok. Bunun sebeplerini de detaylıca şu videoda dile getirmiştim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir