iPhone Kamera İpuçları – Kamera Uygulaması Bilinmeyenler

iPhone kamera konusunda genel olarak bakıldığında gerçekten başarılı bir cihaz. Tabiki de profesyonel fotoğraf makineleri kadar iyi olmayabilir ancak günlük kullanımda taşıması en kolay ve en başarılı kamera cihazı iPhone olabilir. Size bu videoda günlük hayatınızda kullanabileceğiniz iPhone kamera ipuçları göstereceğim.

Deklanşör Tuşu Gizli Özellikleri

iPhone’un kamera uygulamasında bulunan deklanşör tuşunun bazı gizli özellikleri var. Mesela deklanşör tuşuna basılı tutarsanız iPhone’un kamera uygulaması video kaydına başlamaktadır. Deklanşör tuşunu bırakınca video kaydı durabilir. Deklanşör tuşunu sağa doğru iterseniz parmağınızı kaldırsanız da video kaydı devam edecektir. Buradan video çekimi yaptığınızda çektiğiniz videonun çözünürlüğü normalden farklı olabilir.

Deklanşör tuşuyla video çekimi yaparken parmağınızı yukarı ve aşağıya doğru hareket ettirerek yakınlaştırma ve uzaklaştırma işlemlerini yapabilirsiniz.

Deklanşör tuşunu sola doğru sürüklediğinizde iPhone sizin için seri fotoğraf çekmektedir.

Gif Oluşturmak

Çektiğiniz seri fotoğrafları gif formatında medyalara dönüştürebilirsiniz. Bunun için kestirmeler uygulamasının galerisinde bulunan bir kestirmeyi kullanmanız gerekiyor. Kestirmeyi çalıştırdıktan sonra çektiğiniz seri fotoğrafı seçerseniz kestirme sizin için gif formatındaki medyayı oluşturacaktır.

Siri ile Fotoğraf Çekmek

Siri’yi kullanarak Kamera uygulamasını açabilirsiniz. Ancak Siri’ye fotoğraf çek derseniz bunu yapamayabilir. Ancak Say Cheese derseniz fotoğraf çekebilir. Kestirmeler uygulamasından Say Cheese kestirmesini fotoğraf çek olarak değiştirirseniz.

iPhone Kamera İpuçları – Uzun Pozlama

iPhone’un kamera uygulaması üzerinden fotoğraf çekerken canlı fotoğraf özelliği açarak bir fotoğraf çekerseniz bu fotoğrafı uzun pozlamaya çevirebilirsiniz. Uzun pozlama özelliği sayesinde bazı durumlarda çok daha profesyonel gözüken fotoğraflar elde edebilirsiniz.

Canlı Fotoğrafı Video Olarak Kaydetmek

Canlı bir fotoğraf çektiniz ve bunu fotoğraf olarak değil de video olarak paylaşmak istiyor olabilirsiniz. Fotoğraflar uygulamasından canlı bir fotoğrafı açın ve sağ yukarıdan 3 noktaya basın ardından videoyu kaydet deyin.

Eylem Tuşu Kamera

iPhone 15 Pro’da bulunan eylem tuşunu Kamera uygulaması için ayarlayabilirsiniz. Bu ayarlama işlemi sonrasında eylem tuşu ile kolayca kamera uygulamasını açabilirsiniz. Kamera uygulamasını açtıktan sonra eylem düğmesini artık deklanşör tuşu olarak kullanabilirsiniz.

Ana Lensi Değiştirmek

Eylem tuşu ile iPhone 15 Pro ve Pro Max için konuşuyorken kamera uygulamasındaki ana lens seçiminden de konuşalım mı? Kamera uygulamasında 1x tuşuna basarak 1.2 ya da 1.4 gibi yakınlaştırmalara da geçiş yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir