Samsung Galaxy A54 5G Test ve İnceleme Videosu

Selamlar herkese, fiyatı ve sunabildiği özellikleriyle tercih edilen bir Samsung modeli hakkında bu videoda konuşacağız. Samsung Galaxy A54 5G modelini almak istiyorsanız bu videonun size yardımcı olacağını düşünüyorum. Tipik bir inceleme videosundan çok daha uzun bir video olacaktır. Lafı fazla uzatmadan Samsung Galaxy A54 5G Test sonuçlarımı paylaşmaya başlayayım.

Alış Süreci

Biz bu cep telefonunu Vatan Bilgisayar’dan aldık. Açıkçası alış sürecinden çok memnun kalmadım. Telefonun ödemesi yapıldıktan sonra telefonu kontrol etmek amaçlı kutusunu açıyorlar. Bu konuya bir şey demiyorum. Ancak telefonun sadece güç tuşuna basarak telefonu açtılar ve hiç bir şekilde bir sonraki menüye dahi geçmediler.

Tamam, telefonun ekranına görüntü geldi. Ancak ya telefonun kamerasında ya da hoparlöründe bir sorun varsa. Bir de çalışan, telefonun güç tuşuna bastığında size bir kağıt imzalatıyorlar. Telefonu sorunsuz teslim aldığınıza dair bir kağıda imza atıyorsunuz ancak telefonun testleri tam yapılmadan.

İnternette çeşitli satıcılarda bu telefon daha uyguna varken ben fiziksel olarak gidip almak istemiştim ancak biraz pişman oldum.

Kutu Açılışı

Telefonun kutusundaki kontrol stickerları bahsetmiş olduğum mükemmel kontrol protokolü sayesinde açıldı. Telefonun kutusuna baktığımızda çok kalın olmayan sade bir kutu var.

Kutuya karşıdan baktığımızda telefonun boydan fotoğrafını görüyoruz. Aynı zamanda cihazın Samsung garantisine sahip olduğunu gösteren bir sticker var. Kutunun sol tarafında cihazın model yazısını görüyorken kutunun sağ tarafında herhangi bir yazı bulunmuyor.

Kutunun üst tarafında herhangi bir sticker ya da yazı yokken kutunun alt tarafında cihaza ait özel bilgiler bulunuyor. Kutunun arka tarafında ise bazı uyarı yazıları var. Cihaz hakkında özet niteliğinde bazı özellikleri kutu üzerinde görmek isterdim.

Kutuyu açmaya başladığımızda karşımıza yeşil rengi ile telefon çıkıyor. Telefonu boydan boya kaplayan bir sticker ile telefon korunmak istenmiş. Bu sticker üzerinde cihazın bazı özellikleri yer alıyor. Telefonu bir kenara koyduğumuzda kutu içerisinde bir kutu da var. Bu kutu içerisinde USB-C kablosu, sim kart aparatı, garanti belgesi ve kullanım kılavuzu bulunuyor. Kutudan herhangi bir şarj adaptörü çıkmıyor.

Telefonun Kurulumu

O zaman telefonun kutusunu bir kenara bırakalım ve telefonun kurulumunu beraber yapalım.

Tasarım

Bu cep telefonu farklı renk seçenekleri ile karşımıza çıkıyor. Zevkler ve renkler tartışılmaz ancak bizim tercihimiz iPhone 12’nin yeşilini andıran bu yeşil renk oldu. Cihazın tasarım dili Galaxy S23’de kullanılan tasarım dilinin aynısı diyebiliriz.

Telefona karşıdan baktığımızda 6.4 inç büyüklüğündeki ekranı bizleri karşılıyor. Bu ekranın üst kısmında Infinity-O Display adıyla birlikte kameramız yer alıyor. Telefonun üst kısmında 1 adet mikrofon ve sim kart girişimiz bulunuyor. Telefonun sol tarafında herhangi bir giriş yokken telefonun sağ tarafında güç tuşu ve ses yükseklik tuşları bulunuyor. Telefonun alt tarafında USB-C girişi, hoparlör ve mikforonlarımız bulunuyor. Telefonun arka tarafında ise cam bir yapı kullanılmışken 3 adet kameramız, flaşımız ve cihaza ait bazı bilgiler bulunuyor.

Tasarım olarak küçük bir cep telefonu değil. Eliniz benim elim gibi küçük ise rahatça tek elle bile kullanamayabilirsiniz. Ama telefonun bu boyutlarda olması büyük ekran avantajı ile karşımıza çıkıyor. Açıkçası ben bu telefonu gramaj olarak biraz daha hafif beklerdim. Ancak arka tarafının ve ön tarafının da cam olması nedeniyle 202 gramlık bir ağırlığa sahip oluyor.

Telefon tek bir parça tasarım hissiyatını size hissettiriyor. Zaten öyle de yapılmak istenmiş. Bunun en büyük sebebi de IP67 sertifikasını alabilmektir. Bu sertifika sayesinde Galaxy A54 1 metre boyunca 30 dakika tatlı suya dayanabiliyor.

Samsung Galaxy A54 5G Test Ekran

Samsung Galaxy A54 5G modeli karşımıza 6.4 inç büyüklüğünde Super AMOLED bir ekran ile geliyor. 1080×2340 çözünürlükte FHD+ ekran var. 403 PPI piksel yoğunluğunu da söylemeden geçmeyeyim. Aynı zamanda bu ekranın dışında Gorilla Glass 5 teknolojisi de bulunmaktadır. HDR 10+ sertifikası sayesinde izlemekte olduğunuz şeylerin HDR desteği varsa bu ekranda keyifli bir şekilde izleyebilirsiniz.

120 Hz ekran yenileme hızı var. Mobil oyuncular için bu hiç yabana atılacak bir özellik değil. iPhone 15 dediğimiz cihazda bile 120 Hz ekran yenilemesi hala bulunmuyor.

1000 nit maksimum parlaklığa çıkabilen bu ekran günlük hayatta güneş altında bana çok sorun çıkartmadı. Ancak şunu söyleyebilirim parlaklığı açtıkça şarjının daha hızlı gittiğini hissediyorsunuz. Aynı zamanda bu cep telefonunda Hep Açık Ekran desteğinin olduğunu da söylemeden geçmeyeyim.

Telefonun ekran çerçeveleri ince diyemem. Ekranı ile dış kasa arasındaki kalınlık günümüz şartları için az değil. Ancak bu telefonun ekranını nispeten daha korunaklı kılar gibi düşünüyorum. Ama bu telefonun ekran kasa oranının %82,9 olup da çok başarılı olmadığı gerçeğini saklayamaz. Bu konuda Çinli markalar daha başarılı olabilir. Ama günlük kullanımda bu çok rahatsız etmeyeceğini düşünüyorum.

Telefonun ekranının kötü olduğunu söyleyemem. Panel üreticisi olan bir firmaya ait bir cep telefonundaki ekranın da kötü olmasını zaten pek beklemezdim. Bu fiyat bandında başarılı ekrana sahip modellerden birisi bende kesinlikle Galaxy A54 5G diyebilirim.

Kamera

Samsung Galaxy A54 5G arka tarafında 3’lü kamera sistemine sahip. 12 MP çözünürlüğünde 2.2 diyafram açıklığına sahip geniş açı kamerası ki bu geniş açı kamerası 123 derecelik bir görüş sağlıyor. 1.8 diyafram açıklığında 50 MP ana kamera ve 5 MP çözünürlükte 2.4 diyafram açıklığına makro kamerasına bu cep telefonu sahiptir.

Arkada bulunan kamera sistemi genel olarak başarılı diyebilirim. Renkler çok abartılmıyor. Karanıkta gece modu ile güzel çekimler ortaya çıkabiliyor. Aynı zamanda 4K 30 fps videoları bu cep telefonunun arka kamerası ile kaydedebiliyorsunuz.

Ön tarafta ise 32 MP çözünürlüğünde bir kamera bulunuyor. f 2.2 diyafram açıklığındaki ön kamera sayesinde 4K çözünürlükte 30 fps videolar çekebiliyorsunuz. Ön kamera aydınlık ortamlarda kaliteli sonuçlar ortaya çıkartabiliyor. Ancak ışıklar biraz kısıldığında ön kameranın gücü de kısılıyor.

Samsung’un kamera konusunda yazılımsal özelliklerinin bir kısmı bu cep telefonunda da bulunuyor. Sarsıntısızlık ve çeşitli diğer modlar ile bu cep telefonu kamera konusunda günlük bir kullanıcıyı bence sonuna kadar tatmin edecektir. Cep telefonunun kamerası ile çekilmiş fotoğraflarda objeyi sil özelliği de gayet başarılı çalışıyor diyebilirim.

Ancak şunu unutmayın: Üst seviye akıllı cep telefonları ile çok yarışa girmeyin. Hatta bir kaç yaşındaki üst seviye akıllı cihazların kamerasından da zaman zaman kötü çekimler yapabilir. Ancak doğru ışık ve açıyı aldığınızda sizi şaşırtan fotoğraflar da ortaya çıkarabilir.

Performans

Samsung tarafından 5 nm teknoloji ile üretilen Exynos 1380 işlemci bu cep telefonuna güç veriyor. Grafik tarafında ise Mali-G68 MP5 grafik birimi cep telefonunda bulunuyor. 8 GB RAM de bu cihazda bulunuyor. Bu cep telefonunun 128 GB dahili saklama alanı seçeneğine sahip modeli de varken bizim tercihimiz 256 GB dahili saklama alanından yöne oldu.

Günlük bir kullanıcı için bu cep telefonunun performansı yetersiz kalmayacaktır. Ancak ağır oyunları çok sık oynarım ve arka planda da uygulamalarımı kapatmadan oynarım ben diyenler için zaman zaman ağır işlemlere dönüldüğünde küçük duraksamalar yaşanabilir. Ancak oyun bir kere başladıktan sonra kolay kolay kasma veya donma olmuyor.

Siz sormadan ben söyleyeyim yeni nesil PUBG’de 90 fpsleri alabiliyorsunuz. Ancak oyun tarafında bu cep telefonunun performansını ben daha yukarılarda beklerdim. Performans test sonuçlarını da size video içerisinde göstereyim.

Cep telefonu Android 14 işletim sistemi ve One UI 6.0 yazılımı ile birlikte geldi. Arayüz içerisinde cep telefonu gerçekten gayet akıcı şekilde çalışıyor. Bu cep telefonu 4 büyük Android güncellemesi ve 5 sene de güvenlik güncellemesi alacak. Android 13 ile geldiğini düşünürsek 1 büyük Android güncellemesini aldı bile. Ancak yeni güncellemeler sonrasında cep telefonunun performansı belki bir kaç sene sonra düşebilir.

Samsung Galaxy A54 5G Test Özellikler

Telefon ses çıkışı olarak hem ekran üzerinde bulunan ahizeyi hem de telefonun altında bulunan hoparlörleri kullanarak stereo deneyimini kullanıcıya sunabiliyor. Ses kalitesi ve ses yüksekliği gerçekten bu fiyat için gayet başarılı diyebilirim.

Wi-Fi 6 ve Bluetooth 5.3 teknolojileri bu cep telefonunda bulunuyor. Baktığımızda her 2 kablosuz ağ bağlantısı da güncel teknolojiler. Bu teknolojiler sayesinde kablosuz ağ bağlantıları açık tutulduğunda bir çok cep telefonuna nazaran telefonun şarjı daha uzun süre dayanacaktır. NFC ve 5G desteği de bu cep telefonunda bulunuyor. Ülkemizde henüz 5G desteği yok ancak 5G desteği ülkemize geldiğinde bu cep telefonu sahipleri mutlu olacaktır.

Güvenlik tarafında ise bu cep telefonu ekran altı parmak izi sensörüne sahip diyebilirim. Aynı zamanda ön kamera sayesinde çalışan bir yüz tanıma sistemi de bu cep telefonunda mevcuttur. Tabi bu özelliklerin arkasında Samsung Knox bulunuyor.

Ekranı ikiye bölerek aynı anda uygulamaları çalıştırabiliyorsunuz. Smart View, Windows bağlantısı ve Android Auto gibi bir çok yazılım bu cep telefonunda bulunuyor. Bu cep telefonu size günlük hayatınızda yardımcı olabilmesi için modlar ve rutinler özelliğine de sahiptir. Bu özellik sayesinde cep telefonunda yaptığınız bir çok işlemi otomatize edebilirsiniz.

Dolby Atmos, Adapt Sound ve ekolayzer gibi bazı özellikler sayesinde bu cep telefonu duyduğunuz sesleri sizin için daha iyi seviyeye getirmeyi amaçlamış durumdadır. Aynı zamanda ayrı uygulama sesi sayesinde cep aynı anda çalan seslerin ses kaynaklarını da uygulama bazlı değiştirebilmektesiniz.

Dual Messenger ve çeşitli bir çok sevilen Samsung yazılımı ile birlikte bu cep telefonu geliyor. Ancak her Samsung modelinde olduğu gibi gereksiz bir ton uygulama ile de geliyor. Benden size tavsiye silebildiğinizi silin. Silemediğinizi de devre dışı bırakın.

Samsung Galaxy A54 5G Test Batarya

5.000 mAh büyüklüğünde bir batarya Samsung Galaxy A54 5G modelinde bulunuyor. Günlük bir kullanımda 1 günü rahatça bu cep telefonu ile çıkartabiliyorsunuz. Eğer sadece gelen bildirimlere bakacağım, online bankacılık işlemlerimi yapıp saatlerce sosyal medyada gezmeyeceğim derseniz 1,5 günü bile kullanım süreniz aşabilir.

Oyun oynamadığınız taktirde bu cep telefonu ile 6-7 saat ekran açık sürelerini görebileceğinizi düşünüyorum. Aynı zamanda bu cep telefonu 25 W şarj hızına da sahip. Açıkçası 40-50 W hızında şarj olmasındansa 25 W ile şarj olmasını uzun vadede pil sağlığı için tercih ederim. Ancak 40-50 W hızla şarj olan cihazlara göre yavaş şarj olduğunu da söylemek isterim.

Telefonun şarjını maksimum %85 olacak şekilde sınırlandırma özelliği de Samsung Galaxy A54 5G modelinde bulunuyor. Bu özellik sayesinde telefonun pil sağlığı çok daha iyi korunabilecektir.

Sonuç

Bu fiyata bu cep telefonunu beğenmemek elde değil. Kamera konusunda gerçekten başarılı bir model. Bir süre daha güncelleme alacak olması bu cep telefonu için çok büyük bir artıdır. Aynı zamanda bataryasının da günlük bir kullanıcıyı gerçekten mutlu edeceğini düşünüyorum. Eğer bir cep telefonunda önceliğiniz oyun ise belki farklı cep telefonları sizin için daha doğru olabilir.

Video

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir