iOS 17.5 RC Güncellemesi Yayınlandı – Yenilikler Neler ?

iOS 17.5 Güncellemesi beta sürecinin sonuna geldi. Bu demek oluyor ki haftaya yani 14 Mayıs’ta bu güncelleme iOS 17’yi destekleyen tüm iPhone modelleri için yayınlanacak. Hatta belki de 14 Mayıs’dan önce de gelebilir. Bu gün de iOS 17.5 RC sürümü yayınlandı. Yeni sürümde küçük son dakika eklemeleri karşımıza geldi. Yayınlanmaya aday sürüm olarak lanse edilen bu sürümün yeniliklerine beraber bakalım.

Let Loose Etkinliği

Bu gün Apple’ın Let Loose etkinliği vardı. Bu etkinlik kapsamında M4 çipe sahip muhteşem kaliteli ekranıyla yeni iPad Pro modeli tanıtıldı. Aynı zamanda M2 çip ile karşımıza yeni iPad Air geldi. Her 2 iPad modeli de 2 farklı ekran büyüklüğü seçeneğine sahip.

Yeni iPad modelleri ile uyumlu olan ve yeni özellikleri bünyesinde barındıran Apple Pencil Pro ve yeni Apple Magic Keyboard da karşımıza geldi. Ancak bu videoda asıl konumuz iOS 17.5 RC güncellemesi olacak.

Güncelleme Büyüklüğü

iOS 17.5 Beta 4 sürüm yüklü olan iPhone 15 Pro’da bu güncellemenin büyüklüğü yaklaşık 6.5 GB büyüklüğündeydi. Güncellemenin bu kadar büyük olmasının sebebi bu sürümün bir RC sürüm olmasıdır. RC beta sürümlerinde iOS 17.5’in tamamı baştan sona indirilmektedir.

Sürüm numarasına bakarak küçük bir ihtimal olsa da belki bu hafta içerisinde 2. RC sürümü gelebilir gibi düşünüyorum. Ancak 2. beta RC sürümü de gelmeyebilir. Gelmezse hani gelecekti diye bana kızmayın.

iOS 17.5 RC Yenilikleri

Bu güncelleme içerisinde ne gibi yenilikler var diye soracak olursanız, iOS 17.5’in tüm betalarında olan yeniliklere ek olarak RC sürümde yeni duvar kağıtları geldi. Bu duvar kağıtları Pride kolleksiyonu kapsamında geldi. Açıkçası duvar kağıtlarında kullanılan renkler ile direkt düz yazı olacağına yazısız bir şeyler olmasını tercih ederdim.

iOS 17.5 güncellemesi duvar kağıtları dışında bize ne gibi yenilikler getirecek diye sorarsanız:

  • Menüye eklenen dinamik bir şekilde çalışan ve dinlenen podcaste göre arka plan rengini değiştirebilen podcast araç takımı
  • Apple News+ uygulamasında günlük puzzlelar eklendi.
  • Avrupa Birliği kullanıcıları için direkt Safari üzerinden onaylanan uygulamaların indirilmesi eklendi.
  • İzleme cihazlarına ait bildirimlerde iyileştirmeler yapıldı.

Bana Neden Gelmedi

Bu güncelleme bana neden gelmedi diye soracak olursanız size 2 farklı ihtimal sunabilirim. Bunlardan ilki muhtemelen Apple Beta Programı’na üye olmamanızdır. Apple Beta Programına üye olduğunuz taktirde size de bu güncelleme gelecektir.

İkinci ihtimal de kullanmakta olduğunuz iPhone modelinin iOS 17 güncellemesini desteklemiyor olmasıdır.

Bu Güncelleme Yüklenir mi

Bence bu güncellemeyi yüklemeyin. 1 hafta sonra 14 Mayısta bu güncellemenin tam sürümü gelecek. 1 hafta daha dayanarak iOS 17.5 güncellemesinin tam sürümünü kurmanızı öneririm.

Video

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir