iOS 18 Erişebilirlik Özellikleri Belli Oldu

Her yıl Apple, bir sonraki büyük iOS işletim sistemine ait erişebilirlik özelliklerini Küresel Erişebilirlik Farkındalık Günü kapsamında tanıtmaktadır. Bilmeyenler için söyleyeyim bu gün her mayıs ayının 3. perşembesi olarak tarihe geçmiştir. Herhangi bir sebepten dolayı özel olan insanların dijital erişime katılabilmesi için önemli bir gündür. Aslında biz ve teknoloji üreticileri ne yaparsak yapalım onların yaşadığı zorlukları anlayamayız. Onların işini biraz olsun kolaylaştırabilmek için Apple bazı yeni özellik eklemeleri yapıyor. iOS 18 erişebilirlik özellikleri hakkında bir basın bülteni yayınladı.

Göz Takibi

Yapay zeka sayesinde iPad ve iPhone’da yalnızca gözler ile cihaz kontrol edilebilecek. Açıkçası bu özelliği ben de kullanırım. iPad’i standa koyar iPad masadayken ellerimi ve parmaklarımı yormadan cihazı kontrol ederim. Göz takibi için bir kurulum ve kalibrasyon yapılması gerekiyor. Kalibrasyon için gerekli tüm verileri Apple sunucularına gönderilmeyip cihazın yerel hafızasında saklanacak.

Music Haptics

İşitme ile ilgili bir sorunu olan iPhone kullanıcılarını hedef alan bu özellik ilk etapta sadece Apple Müzik uygulaması ile çalışacak. iPhone’da bulunan Taptic Engine sayesinde çalınan müziğin sesine dokunuşlar, dokular ve titreşimler ile müziği kullanıcıya aktarmayı hedefliyor.

Vokal Kısayolları

iPhone ve iPad kullanıcıları kısayolları başlatmak için Siri’nin anlayabileceği özel ifadeleri cihaza tanıtabilecekler. Kullanıcının konuşma kalıplarını kullanabilmek için makine öğrenmesi de kullanılacak.

iOS 18 Erişebilirlik Özellikleri Araç Hareket İpuçları

Arabadayken iPhone ekranına bakarken mideniz bulanıyorsa bu özellik tam sizin için. iPhon ve iPad için bu özellik açıldıktan sonra eğer araç içerisinde olduğunuz saptanırsa ve aracın hareketleri de algılanabilirse ekrandaki ana görüntüyü bozmadan ekrana hareket eden noktalar ekleyecek. Bu noktaların hareketi sayesinde daha az rahatsız olmanız hedefleniyor.

Üzerine Gelindiğinde Yazma

iPhone’un herhangi bir yerinde klavyeyi açıp bir yazı yazarken yazdığınız şeyi görmekte zorluk çekiyorsanız bu özellik size göre. iPhone sizin için yazılan yazıyı arka planını, boyutunu ve fontunu değiştirebileceğiniz türden bir kişiselleştirme seçeneği ile farklı bir kutu içerisinde göstermektedir.

Apple CarPlay Yenilikleri

CarPlay’e de bir kaç tane erişebilirlik yeniliği geldi. Ses kontrolü özelliği sayesinde CarPlay’i kullanıcılar sesleri ile kontrol edebilecekler. Ses tanıma özelliği sayesinde işitme ile ilgili sorunları olan kullanıcılara araba kornaları ya da sirenlerle ilgili uyarılar gidecek. Aynı zamanda renk filtreleri, kalın metin ve büyük metin gibi görsel özelliklerle de görme ile ilgili sorunu olan kullanıcılar için CarPlay yardımcı olmayı hedefliyor.

VisionOS Canlı Yazılar

İşitme ile ilgili sorunu olan kullanıcıları düşünerek VisionOS kullanan cihazlara canlı görüşmelerde ve uygulamalardan gelen diyalogların rahat takip edilebilmesi için canlı altyazı özelliği geliyor.

iOS 18 güncellemesi kapsamında gelecek bu yeni özellikler iPhone ve iPad için gelecek. Bu özelliklerin hepsi iOS 18 yayınlanır yayınlanmaz gelmeyebilir. Belki bir kısmı yıl sonuna kalan iOS 18 güncellemeleri ile gelebilir.

Video

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir