iPhone Kopyalama Geçmişi – iPhone Kestirme Önerisi

Android işletim sistemli cihazlarda Pano adında bir özellik bulunuyor. Bu özellik ile kopyaladığınız şeylerin bir geçmişi tutuluyor diyebiliriz. Bu işlemi yapan App Store üzerinde paralı olan bazı uygulamalar var ancak bu özellik için para vermek istediğinizi pek sanmıyorum. Aynı zamanda bu tipteki uygulamalar ancak arka planda açık olduğunda çalışabiliyor. Bu sebepten dolayı kopyaladığınız şeyleri Notlar uygulamasında bir klasöre kaydeden iPhone kopyalama geçmişi kestirmesini paylaşmak istiyorum.

Bu videodaki kestirmeyi iOS 17.3 işletim sistemi yüklü bir iPhone 14 Pro üzerinden oluşturdum. Bunu söyleme sebebim şu: Kestirme içerisinde kullanacağım bazı işlemler sizin kullandığınız iOS sürümü tarafından desteklenmiyor olabilir.

iPhone Kopyalama Geçmişi

İlk olarak notlar uygulamasını açalım ve Klasörler menüsüne gidelim. Ardından Sol aşağıda bulunan Yeni Klasör tuşuna basın ve yeni bir klasör oluşturun. Ben bu klasörün adına Kopyalama Geçmişi diyeceğim ancak siz kendi isteğinize göre bir isim verebilirsiniz.

Şimdi Kestirmeler uygulamasını açalım ve sağ yukarıdan + tuşuna basarak yeni bir kestirme oluşturalım. İşlem Ekle deyin ve Panoyu Al tuşuna basın. Ardından aşağıda bulunan işlem arama menüsüne Not Yarat deyin ve yaratmak istediğiniz notu yeni oluşturduğunuz klasörde yaratılması için seçim yapın. Yarat kelimesinin yanında bulunan ok tuşuna basın ve Çalıştırıldığında Aç özelliğini kapatın.

Artık herhangi bir şeyi kopyaladığınız zaman ve kopyalanan bu şeyi kaybetmek istemediğinizde bu kestirmeyi çalıştırmanız yeterlidir. Bu kestirme sizin için kopyalanan şeyi not olarak kaydedecektir. Benden size tavsiye aksiyon butonuna sahip bir iPhone modelini kullanıyorsanız bu kestirmeyi kesinlikle aksiyon butonuna atamalısınız.

Kabul iPhone kopyalama geçmişi Android işletim sistemindeki panonun tam karşılığı değil bu kestirme. Ancak günü kurtarmalık olarak özellikle metin işlemlerinizde hayat kurtaracağını düşünüyorum.

Bu videoda bahsetmiş olduğum kestirmeye ek olarak kanalda konum servislerini kapatmaya yarayan kestirmeyi nasıl oluşturabileceğinize dair bir video da bulunuyor. Bu videoyu da izlemenizi öneririm.

Video

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir