iOS 17.4 Beta 1 Güncellemesi Yayınlandı – Yenilikler Neler ?

iOS işletim sisteminin gelişme süreci durmuyor ve yeni bir beta güncellemesi karşımıza geldi. Henüz iOS 17.3 güncellemesi yayınlanalı sadece bir kaç gün olmuşken iOS 17.4 Beta 1 güncellemesi yayınlandı. Bu güncelleme beklediğimden büyük değişikliklerle geldi. Uzun süredir bir İOS güncellemesi beni bu kadar heyecanlandırmamıştı.

Güncellemenin Büyüklüğü

Gerçekten bu günün geldiğine hala inanamıyorum. iOS 17.3 işletim sistemi yüklü iPhone 14 Pro’da bu günceleme 6,27 GB büyüklüğündeydi. Bu güncellemenin büyüklüğü kullanmakta olduğunuz iPhone modeli ve kullanmakta olduğunuz iOS sürümüne bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

Çalınan Cihaz Koruması

iOS 17.3 güncellemesi ile birlikte karşımıza Çalınan Cihaz Koruması özelliği gelmişti. Bu özellik ev ve iş yeri gibi sizin için önemli olmayan konumlarda Apple şifrenizin değiştirilmesi işlemine 1 saatlik bir gecikme eklemekteydi. Artık bu gecikmeyi her zaman olacak şekilde ayarlayabilirsiniz. Olması gereken güzel bir özellikti.

Yeni Emojiler

iOS 17.4 güncellemesi ile birlikte iPhone’a yeni emojiler geldi. 100’den fazla emoji var ancak en göze çarpan yeni gelen emoji konseptleri şunlardır:

  • 🙂‍↔️ Kafayı Yatay Olarak Sallamak
  • 🙂‍↕️ Kafayı Dikey Olarak Sallamak
  • 🐦‍🔥 Anka Kuşu
  • 🍋‍🟩 Limon
  • 🍄‍🟫 Kahverengi Mantar
  • 🔗‍💥 Kırık Zincir

Oyun Uygulamaları

Oyun hizmet uygulamaları artık App Store’daki yerini alabilecekler. Bu da Xbox, PlayStation ve Steam gibi uygulamaların GeForce Now gibi uygulamaların App Store’a gelmesinin önü açıldı.

Buraya kadar olan güncelleme dünya genelinde geçerli olacak. Buradan sonraki işlemler Avrupra Birliği ülkeleri için geçerli olacak.

iOS 17.4 Beta 1 Güncellemesi Yeni Uygulama Mağazaları

App Store harici uygulama mağazalarına start verildi. Artık 3. parti uygulama geliştiricileri uygulama mağazası da geliştirebilecek. Üstelik bu uygulama mağazalarında uygulama içi alım satım bile yapabilecekler.

Apple Pay Harici Ödemeler

Apple Pay’in ülekmizde olmadığını biliyoruz. Ancak artık Apple Pay’e ihtiyaç duymadan Türk bankacılık uygulamaları üzerinden iPhone’u kullanarak ödeme yapabiliriz. İşte bu beni heyecanlandıran bir geliştirme oldu. Apple, NFC çipinin Apple Pay harici ödemelere açılmasını sağladı.

Web Tarayıcıları Güncellenecek

Safari’nin WebKit web tarayıcı motoru iOS işletim sistemi için Apple tarafından onaylanan ve sizin indirdiğiniz tüm Safari haricindeki web tarayıcıların arka planında çalışan tarayıcı motoruydu. Artık Apple, web tarayıcı geliştiricilerinin kendi web tarayıcı motoru kullanmasının iOS 17.4 güncellemesi ile birlikte önünü açtı. Bu da Google Chrome ve Firefox gibi tarayıcıların güncellenip çok daha kendileri olup da karşımıza gelmesini sağlayacak.

Güncelleme Neden Gelmedi

Bu güncelleme size gelmemiş olabilir. Çünkü bu güncelleme bir beta güncellemesidir. Apple Beta Programı’na dahil olmadıysanız bu güncelleme size gelmemiştir. Bence bu güncellemeyi şu an için yüklemeyin. Henüz geliştirme sürecinde olan bu güncellemenin tam sürümü geldiğinde güncellemeyi yüklemenizi öneririm.

Güncellemenin tam sürümünün ne zaman geleceği hakkında konuşmak için henüz erken ancak en az 3 beta geleceğini düşünürsek martı bulabiliriz diye düşünüyorum.

Video

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir