Apple M3 MacBook Pro ve M3 iMac Tanıtıldı – Scary Fast Özeti

31 Ekim 03:00’da Apple’ın Scary Fast etkinliği gerçekleştirildi. Bu etkinlik kapsamında M3 MacBook Pro ve M3 çipli iMac modelleri tanıtıldı. Bununla beraber yeni aksesuar tanıtımı ya da mevcut aksesuarların USB-C geçişini bekliyordum ancak olmadı. Bütün etkinlik iPhone 15 Pro Max ile çekilmiş ve Mac ile editlenmiş.

Etkinlik sırasında ilk olarak MacBook modelleri ile ağır işlerin gerçekleştirildiği dile getirildi. Ki gerçekten Apple’ın Silicon işlemcileri boyutlarına göre çok büyük işler yapabiliyor.

Apple M3 Çip

M3, M3 Pro ve M3 Max çipleri tanıtıldı. Çok efektif çalıştığı söylenilen bu çipler 3 nanometrelik bir yapıya sahipler. Bu sayede içlerinde çok küçük yapıda bir sürü transistör bulunuyor. Aynı zamanda bu çipler bu güne kadar kişisel bilgisayarlar için üretilmiş en gelişmiş çiplerdir.

M3 çiplerde yeni nesil GPU kullanılmış. Aynı zamanda Dynamic Caching denilen işlem sayesinde önbellek kullanımı optimize edilerek GPU kullanımı çarpıcı şekilde arttırılmış.

Donanım Hızlandırmalı ray tracing özelliği ilk defa karşımıza Mac ailesinde M3 çipler ile birlikte geliyor. Bu sayede oyun ve grafiklerde daha gerçekçi gölgeler ve yansımalar olacak. Aynı zamanda 2 buçuk kata kadar daha hızlı render işlemi gerçekleşebilecek.

M3 çipin yapısı sayesinde M3 çipler M2 serisine göre 1.8 kat hızlı render ve M1 serisine göre 2.5 kat hızlı render yapabiliyor. İşlem hızı açısından M3 serisi M2’den %15 hızlanmış ve M1 ailesinden %30 hızlanmış. M1 çiplere göre çekilen Watt başına üretilen güç miktarında yaklaşık %50 artış bulunuyor. Bu da M3 çiplerin ne kadar efektif çalıştığını ortaya koyuyor.

M3 MacBook Pro

Apple tarafından dünyanın en iyi pro laptobu olarak nitelendirilen bilgisayar M3 çiplere kavuştu. 14 inç büyüklüğündeki MacBook Pro M3, M3 Pro ve M3 Max çipler ile satın alınabiliyor. 63.000 TL’den başlayan fiyatlar kişiselleştirmelerler 250.000’leri görebiliyor. 16 inç büyüklüğünde MacBook Pro ise M3 Pro ve M3 Max çipler ile satın alınabiliyor. 16 inç için başlangıç fiyatı 95.000 TL olarak belirlenmiş.

Performans olarak çok ileri giden bu modeller 22 saate varan kullanım süresi sunabiliyor. Intel çipli bir MacBook’dan bu cihazlar 11 kat daha hızlı olduğu söylendi.

MacBook Pro’da 6 hoparlörlü ses sistemi, 1080p FaceTime kamerası ve Liquid Retina XDR ekran bulunuyor. Bu ekran 1000 nit parlaklığa ulaşabiliyor. HDR içeriklerde ise 1600 nit değerini görebiliyor. Liquid Retina XDR ekran için dünyadaki en iyi laptop ekranı denildi.

M3 Pro ve M3 Ultra çiplere sahip Macbooklar karşımıza Uzay Siyahı rengi ile çıkıyor. Umarım lansmanda söylendiği gibi parmak izlerini korkulduğu kadar tutmazlar. %100 geri dönüştürülmüş alüminyumdan bu cihazın kasası üretilmiş.

M3 Çipli iMac

24 inç büyüklüğündeki iMac karşımıza M3 çip ile geldi. 50.000 TL’den başlayan fiyatlarla karşımıza gelen yeni iMac, Apple’a göre dünyanın en iyi hepsi bir arada bilgisayarı. 11,5 mm incelik ve 7 rengi sayesinde bu cihaz kaba bir tasarıma kesinlikle sahip değil.

Bir önceki nesil iMac’e göre cihaz 2 kat hızlanmış. Yeni iMac karşımıza 24 inç büyüklüğünde 4.5K çözünürlükte Retina ekran ile geliyor. Stüdyo kalitesinde mikrofonlar. Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.3, 6 hoparlörlü ses sistemi ve 1080p FaceTime HD kamera iMac’te bulunuyor.

Video

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir